Gárdonyi-kiállítás az egri várban

Irodalom


egricsillagokdvett20071030010.jpg
Fotó: MTI

(MTI) - Hold és csillagok, Gergő deák - akár ilyen címeken is születhetett volna a magyar irodalom egyik legnagyobb hatású történelmi regényét - derül ki az egri kiállítás anyagából.

 
A Dobó bástya konferenciatermében elhelyezett tárlókban láthatóak a három történelmi regény, az Egri csillagok mellett a Láthatatlan ember és Az isten rabjai eredeti kéziratai, nyomdai kivonatai és első kiadásai. Az író használati tárgyai, íróasztala, karosszéke és szeretett fotelja is megtekinthető a november végéig nyitva tartó kiállításon.
 
A regény megszületésének körülményeiről Gárdonyi Géza fiának Gárdonyi Józsefnek az emlékirataiból értesülhetünk. Eszerint az irodalmárt folyamatosan faggatták gyermekei a vár történetéről és a híres Bornemissza Gergely deákról. Egyszer aztán egy októberi napon, a vár falai között tett séta alkalmával az író megelégelte a tudakozódást és elhatározta, hogy utánanéz a 400 évvel azelőtt történteknek. Ha pedig utánanéz, meg is írja Gergő deák és az egri hősök történetét - ígérte meg gyermekeinek Gárdonyi Géza. Vagyis 1897 őszén így fogant meg a regényírás ötlete.
 
Az egri iskolások immár két hete készülnek az évfordulóra azzal, hogy láncfelolvasást tartanak az Egri csillagokból a várban. Az utolsó három oldal  Tahi Tóth Lászlónak jutott, aki Várkonyi Zoltán 1968-ban készült híres filmjében a krónikás-deák szerepét játszotta.