Godot az internetes irodalom nyomában

Irodalom

Az internetnek az irodalomban betöltött szerepe, illetve az internetes irodalom létjogosultsága mostanra vált a nyilvánosság kikerülhetetlen kérdésévé: bár sokan még most is a papír alapú kiadványokra esküsznek, mára igen nagy tekintélynek örvendő, rengeteg olvasót megmozgató internetes felületek is beleszólnak az irodalmi életbe. Az online hírek, információk és kritikák mellett egyre több szerző fogalmazza meg a világhálón gondolatait, a blogok pedig sok esetben új, addig ismeretlen szerzők kincses - és kevésbé kincses - tárházának felfedezését teszik lehetővé.

 
A Godot-estek a Sirályban sorozat Az internet szerepe az irodalmi életben - irodalmi netlapok című beszélgetésén Balogh Endre (prae.hu) és Valuska László (könyves.blog.hu) is kiemelte a fórumok jelentőségét: az interneten megjelenő irodalomnak ugyanis az egyik legnagyobb hajtóereje az olvasók személyes reflexiója, illetve az, hogy egy-egy kommentelőből könnyen lehet később akár szerző, szerkesztő is az adott portálon. Az internet irodalomra tett hatásával kapcsolatban a megjelent szerkesztők döntően egyetértettek abban, hogy a következő években várható igazán markáns, érezhető változás.
 
 "Jelenleg még nem érezhető, olyan, mint a mobiltelefonok sugárzása. Inkább blognak és másodlagos fórumnak használhatja a szélesebb közönség" - mondta Berka Attila (spanyolnatha.hu). Szerinte egy egészen más médium van éppen születőben, amely még nem befolyásolja jelentősen az irodalmat, de már érezhető a hatása, bizonyos formák így ugyanis sokkal könnyebben kezelhetőek. Valuska László ehhez hasonlóan úgy gondolja, 1-2 éven belül már regisztrálható hatásokkal nézünk szembe, hiszen ennyi folyóiratot nem tud eltartani az állam. "Sokan azt mondják, hogy az irodalmat veszélyezteti az internet, de szerintem éppen az ellenkezője történik" - mondta. A kultúra demokratizálása történik itt, sokkal többen férnek hozzá az irodalomhoz, "a piacra pedig ráfér, hogy üssük-verjük néha" - tette hozzá.
 
Nagy Gabriella (litera.hu) az írás folyamatával példázta, ma már eszünkbe sem jut, hogy egy lexikonban keressük meg a számunkra érdekes információt, rögtön a google-hoz folyamodunk: "Már megtanultad azt, hogy mi hiteles és mi kevésbé hiteles forrás. Ahogy a televízió megjelenése is befolyásolta az emberek gondolkodását, ugyanígy változtatja meg az internet a mondatszerkezeteket, az írásfegyelmet". Balogh Endre szerint a könyvnyomtatás óta nem sikerült ekkorát változnia az irodalmi nyilvánosságnak. A főszerkesztő biztos abban, hogy az internetes irodalomnak idővel nagyobb respektje lesz, hiszen könyvformában egészen mást kapunk.
 
Az internetet egy kissé talán még mindig "szemérmetlen", de legalábbis túl populáris, megfelelő szelektálásra alkalmatlan felületnek tekintik, ezzel együtt azonban már most érezhető annak az új irodalmi nyilvánosságnak a hatása, amely nemcsak az olvasói szokásokat, de a szerzői magatartást is erőteljesen átformálja.