Görgey Gábor legközelebbi barátaira emlékezik új könyvében

Irodalom

(MTI) Görgey Gábor elmondta: a XX. századi magyar kultúra öt meghatározó egyéniségének arcképét próbálta megrajzolni, azon a barátaiét, akik nélkül elképzelhetetlen lett volna az ő pályája is. "Az öt embert összeköti, hogy szellemi szempontból rokonok, másrészt mindnyájan nagyon közel álltak hozzám. Vas István és Kosáry Domokos atyai jó barátom volt, Pilinszky János az első mesterem a költészetben, Darvas Iván és Mensáros László pedig közeli munkatársaim voltak a színházban" ? fogalmazott az író. Hozzátette, hogy Mensárosnak darabot írt Galopp a Vérmezőn címmel. "Az ősbemutató a kis-Madáchban, a mai Örkény Színházban volt 1983-ban" ? jegyezte meg.
    

A könyv "szubjektív esszék" és interjúk gyűjteménye. "Mensáros akkoriban már súlyos betegen a Kútvölgyiben feküdt, úgy kellett kilopnom őt a kórházból egy késő esti órán. Egész éjszaka beszélgettünk" ? emlékezett Görgey Gábor. A cikk megjelenése után két héttel Mensáros László meghalt. "Nem tudtam, hogy az utolsó beszélgetésünkre készülök. Több mint fél évszázados barátság ért véget" ? tette hozzá.
    
Az esszékről elmondta: a szövegek nagy részét az elmúlt időszakban írta, a többi régebbi kritikák, interjúk és olykor nekrológok gyűjteménye. Az esszékre a személyes hangvétel a jellemző, de az író igyekezett összefoglalni barátai szellemi életben betöltött jelentőségét is. "Öt nagy kortársam közismert és szellemi arcát akartam kiegészíteni olyan vonásokkal, amelyek a személyes kapcsolatban mélyebben bontakoztak ki".
    
"Életem barátságaiból ez az öt volt a legfontosabb. Napról-napra jobban hiányoznak nekem" ? hangsúlyozta Görgey Gábor. Mint felidézte, Vas István társaságában eltűntek az életkori különbségek, így a mester-tanítvány viszonyból mély barátság alakult ki. "Pilinszky János mondott először véleményt verseimről. Máig őrzöm kritikáit, tanácsait, véleményeit".
    
A kötetbe néhány jellemző kordokumentum is bekerült, például Pilinszky 1959-ben megjelent Harmadnapon című könyvének ajánlása. "Ebben megrendítően köszöni meg, hogy barátok lehettünk" ? jegyezte meg. Látható egy olyan fénykép is, amely akkor készült, amikor Görgey Gábort kitették az egyetemről, és a Nemzeti Színházba ment statisztálni. "Egy 1950-es Bánk bán előadáson készült a felvétel és Mensáros Lászlóval együtt vagyunk rajta".
    
Az 132 oldalas Öt arcképet csütörtökön a Magyar Tudományos Akadémia Kupolatermében mutatják be.