Grass levélben magyarázza meg háborús múltját a lengyeleknek

Irodalom

(MTI/AP) - A Nobel-díjas német író "meleg hangú, helyenként megható" levele "választ ad számos kérdésre" - idézte Pawel Adamowicz szavait kedden a lengyel hírügynökség. Részleteket a polgármester nem volt hajlandó elárulni, arra hivatkozva, hogy még folyik a levél lefordítása lengyelre. Délután hat órakor sajtótájékoztatón fogja felolvasni a teljes szöveget.
Grass augusztus 11-én, egy német lapnak adott interjúban ismerte be, hogy 17 évesen behívták a Waffen-SS kötelékébe, ahol több hónapot szolgált. A német baloldal emblematikus alakjának számító író vallomása megdöbbenést keltett hazájában és külföldön is. Többen - főleg a jobboldalon - azt követelték, hogy a svéd királyi akadémia fossza meg Nobel-díjától A bádogdob, a Macska és egér, a Kutyaévek szerzőjét. Ezt azonban Stockholmban visszautasították.
Szülővárosa, Gdansk vezetői - akik évekkel ezelőtt díszpolgári címet adományoztak Grassnak - magyarázatot kértek tőle háborús szerepére vonatkozóan, miközben sokan - köztük Lech Walesa, aki szintén díszpolgára a lengyel kikötővárosnak - a titulusról való lemondásra szólították fel az írót.

Günter Grass Waffen-SS tagságáról már korábban is tudott a FAZ a Berliner Zeitung szerint

(MTI) - Günter Grass Waffen-SS tagságáról már korábban is tudott a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), de arról szándékosan csak hónapokkal később számolt be - írta keddi számában a mérsékelten baloldali Berliner Zeitung című lap.
Az újság azzal vádolta konzervatív laptársát, hogy a Nobel-díjas íróval és annak kiadójával, a göttingeni Steidl kiadóval együttműködve csak tíz nappal ezelőtt informálta olvasótáborát Günter Grass azzal kapcsolatos beismeréséről, hogy 1945 elején, néhány hónapon keresztül a náci párt hírhedt fegyveres alakulatának, a Waffen-SS-nek a tagja volt. A Berliner Zetung szerint a FAZ már áprilisban tudomást szerzett a negyvenegy évvel ezelőtt, Grass tizenhét éves korában történtekről, de szándékosan visszatartotta a Németországban és külföldön egyaránt óriási szenzációnak számító, felzúdulást és bírálatokat kiváltó információt. Mindezt azzal a céllal tette, hogy az íróval és kiadójával együttműködve egyfajta PR-kampányt folytasson az író múlt héten megjelent könyve mellett.
A göttingeni kiadó eredetileg szeptember elsején jelentette volna meg Grass önéletrajzi regényét, amelyben az író részletesen ecsetelte Waffen-SS tagságát is. Günter Grass ugyanakkor a FAZ augusztus 12-i számában egy interjúban már röviden beszámolt erről, aminek hatalmas visszhangja volt. A Steidl kiadó ezt követően döntött úgy, hogy A hagyma hámozása című könyv kiadását előre hozza, s a regény múlt héten meg is jelent. Grass könyvéből az első 150 ezer példányt egy nap alatt szétkapkodták, s ezek után a kiadó azonnal további 100 ezer példány kiadását határozta el. Az önéletrajzi regény utáni kereslet azóta is óriási.
A Berliner Zeitung nem közölte, hogy honnan szerezte a konzervatív újságot súlyosan terhelő információt, ugyanakkor nemcsak az írót, hanem a Frankfurter Allgemeine Zeitungot is "hallgatással" vádolta meg. Konzervatív laptársát a könyv melletti szándékos kampány mellett azzal a váddal is illette, hogy az exkluzívnak feltüntetett interjú közlésével a regény néhány részletét ismertető, néhány nappal később megjelent mellékletét is elő kívánta készíteni.
A berlini újság közvetve hasonló vádat fogalmazott meg az ARD állami televízióval szemben is, hangoztatva, hogy a televíziós csatorna ugyanilyen céllal készített félórás interjút az íróval, közvetlenül a könyv megjelenése előtt.
A FAZ részéről egyelőre nem reagáltak a Berliner Zeitung által megfogalmazott vádakra, s nem kommentálta a keddi írást az ARD sem.
Günter Grass beismerése hatalmas vihart kavart Németországban. Több elsősorban konzervatív politikus, köztük Angela Merkel kancellár, valamint számos pályatárs is bírálta Grasst azért, hogy évtizedeken keresztül elhallgatta Waffen-SS tagságát.