(MTI) - A történetet egy németországi fényképezkedés indította el bennem: egy fotográfus régi eljárással készített rólam portrét. Amikor megjelent a kép, egészen megdöbbentem, mert az apámat láttam rajta - mondta Grecsó Krisztián a könyv szerda esti budapesti bemutatóján. Mint felidézte, a végső lökést a Mellettem elférsz megírásához egy tárca adta meg, amelyet egy családi fénykép alapján kellett megírnia egy magazinnak. A képen édesapja nagybátyja szerepelt, aki a családi legendárium szerint pannonhalmi szerzetes volt, ám ezt Grecsó kutatásai később megcáfolták. Sőt, egy megdöbbentő szerelmi történet bontakozott ki.
Az író kiemelte, hogy a kötet lapjain családjának történetei, mítoszai elevenednek meg, sőt nagymamájának - aki hobbiból verseket és regényeket írt - szövegeit is felhasználta. "Ez az ő első komolyabb publikációja" - fogalmazott.
Grecsó Krisztián ugyanakkor megjegyezte, hogy a kötetben szereplő események mégsem tekinthetők valóságosnak. A történetben egy harmincas éveinek közepén járó férfi nyomoz családja mítoszai, legendái nyomában, és közben megismeri önmagát, sőt a jövőjét is. "Arra gondoltam, hogy ha minden tulajdonságomat örököltem, akkor én is ugyanazokat a köröket futom, amit az elődeim. Üres ember, aki mellett nem fér el a múltja" - mondta Grecsó Krisztián, aki az eddig megjelent három regényét (a két korábbi: Isten hozott - 2005, Tánciskola - 2008) összehasonlítva úgy fogalmazott: lehet, hogy ő is ugyanazt az egy regényt írja egész életében. A szerző szerint a Mellettem elférsz leginkább az Isten hozottal állítható párba, hiszen mindkettő a hazatalálásról, a közösségbe beilleszkedésről szól, az új könyvnek pedig inkább a közösségtől elválás, a megbékélés a fő témája.