a gyermek a család tükre (KUJBO Egyesület)

Irodalom

   

A KUJBO Egyesület budaörsi programja

a gyermek a család tükre

   
   Szeretettel meghívjuk a szülőket és a pedagógusokat október 27-én csütörtökön délután frac12; 6-tól a Herman Ottó Általános Iskola 204-es termében tartandó előadásunkra!
   
   Előadó: Dr. Angster Mária pszichológus, a budapesti Hellinger Intézet vezetője
   Téma: Sorsunk elválaszthatatlanul összefonódik családunk tagjainak sorsával
   
   Férfi és nő, szülő és gyermek kapcsolata egyes esetekben miért harmonikus, más esetekben miért rossz
   
   Bert Hellinger felfigyelt arra, hogy testi-lelki bajaink kialakulását nem lehet csak a saját életünk eseményei alapján megérteni. Úgy tűnik, mintha sorsunk elválaszthatatlanul összefonódna a kibővített családunk tagjainak sorsával. Mintha lenne egy közös családi lélek, amelyben mindenki benne foglaltatik, aki csak a kiterjesztett családhoz, az ún. klánhoz tartozik, függetlenül attól, hogy tudunk-e a létezéséről, vagy nem. Mint minden rendszer, több mint részeinek összege, és megvannak a saját működési mechanizmusai. Ebbe a nagy egészbe ágyazódik be az egyes ember élete, és sokszor oly módon irányítja azt, hogy az illető arról nem is tud.
   www.hellingerintezet.hu
   Az előadást szervezi: Vajda Péter, 30/243-6293, vajdarpeter@freemail.hu
   Az előadásra a belépés ingyenes!
   
   
   Előrejelzés a Hajóvontákról
   
   15 éves az ELTE Kulturális Antropológia szakcsoport
   " HAJÓVONTÁK " a Nyitott Műhelyben.
   November 12.-én szombaton 19 órától:
   "Egy intellektuális orvvadász-engedély? Közelítések a kulturális antropológiához és alkalmazási területeihez"
   
   Boglár Lajos nyomdokain: Tizenöt éves a Budapesti Iskola.
   Meghívott vendégek: A.Gergely András és az ELTE Kulturális Antropológia szakcsoport oktatói, hallgatói
   
   A kulturális antropológusok szövegeit olvasva, a velük készült interjúkra vagy vallomásokra, naplókra vagy vitákra odafigyelve úgy fest, hogy a társadalmi terepeken vagy "egzotikus környezetben" tájékozódó kutatók csak helyenként és időnként elégedtek meg az elméleti definíciókkal. Vállalásukat, törekvéseiket és tevékenységük lényegét gyakorta inkább úgy ragadták meg, mint valami olyasmit, amihez nem elegendő a másutt és más módon megszerzett tudás (elutazás egy idegen országba), de még a kimódoltan aprólékos adatgyűjtés sem (pl. szép színes "lepkegyűjtemény" összeállítása a talált vagy vadászott ismeretanyagból, egzotikus "tolldíszek" gyűjtögetése és giccses jelmezzé alakítása, esetleg múzeumi tárlókba adjusztálása) -, hanem kitartó jelenlét, időleges kultúraváltás, mély megértés és önként vállalt adaptáció is feltétele volt számukra a kutatási sikernek. - A.G.A.
   
   Terepmunka szükséges az antropológiához, másként szólva olyan idegen világban tett felfedező és "kincskereső" tevékenység, melynek célja nem a rablás és kifosztás, anyagi zsákmányszerzés vagy területi hódítás (mint az sok indián törzs esetében egyértelmű célja volt felfedezőknek és birodalomépítőknek, zsoldosoknak és tudományos haszonlesőknek), sőt nem is "az utolsó 24 órában" végrehajtott leletmentési akció (mint ez a 19. század második felétől oly sok néprajzi gyűjtőút feladata lett) - hanem a kultúrák teljességét, változásait, kölcsönhatásait átlátni próbáló, hétköznapi működésmódjukra kíváncsi kutatók reménye a komplexebb áttekintésre.
    Ez a remény régóta beteljesületlen, sőt teljesíthetetlen. - A.G.A.
   
   Helyszín: NYITOTT MűHELY, a Déli pályaudvarnál. XII. Ráth György u.4. www.nyitottmuhely.hu
   A beszélgetést vezeti és a programot szervezi: vajdapéter, 30/243-6293, dadapete@freemail.hu