Gyűjtés alkotótáborhoz

Irodalom

A felhívás szövege:
 
"A Hétes telepi egyhetes alkotótáborhoz (Bódis-módszer modellprogram) várok tőletek használt, de még használható kézműves-festő-rajzoló eszközöket,  gyerekjátékokat, könyveket és gyerekruhákat, a családoknak tartós élelmiszert. (Cameofilm, II ker. Apostol u 13/B-be minden hétköznap 10.00 és 14.00 óra között munkatársaim átveszik az adományokat. Egyetlen csomag színes, vagy filc, papír vagy radír is nagy öröm a hétesi gyerekeinknek!
 
Roma és nem roma művész barátaim (Balogh Rodrigó színész, rendező, Gózon Francisco operatőr, Rutkai Bori énekes, képzőművész, Tóth Bernadett szociológus, Karle Gábor gyártásvezető) önkéntes alapon vesznek részt a szervezésben a hétesiek vezető együttműködésével, akiknek pályázati pénzből munkabért fizetünk, illetve a gyerekeknek napi háromszor étkezést biztosítunk. Csáky Attila, a Cameofilm producere kamerával, fényképezőgéppel és egyéb technikai eszközökkel is hozzájárul a projekt megvalósításához, valamint Palya Bea énekes barátom hétesbeli interaktív koncertje is a programunk része lesz.
Röviden a Bódis-módszerről:
 
A Bódis-módszer szemléleti és módszertani alapjaiban azt foglaltam össze, amit gyakorlatban már  tolerancia tréningjeimen, az előítéletmentes gondolkodás és interkulturális nevelés csoportjaimban, a szociálpszichológia kurzusaimon, valamint az alkotásterápiában,  közösség építő és készségfejlesztő tréningjeimen már alkalmazok.
 
A Bódis-módszer Hétes telepi modellértékű programsorozat, mely a Hétes telepen (Magyarország egyik legszegényebb ózdi roma telepén) 80 családot, közel 300 embert, főként gyereket érint.
 
A lényeg, hogy a Bódis-módszer  kreativitás és alkotás központú interkulturális és esélyteremtő, készség és közösség fejlesztő módszertani és gyakorlati programcsomagjának hétesi modelljét 2007. augusztus 20-án indítjuk.   Eredetileg úgy terveztük, hogy a foglalkozások július elején kezdődnek, és augusztus végéig tartanak, minden héten öt napot töltünk a telepen. Jelenleg egy hétre valót tudtunk összegyűjteni, a több hónapos előkészítési munkákat követően augusztus 20-tól kezdünk. Különböző, összetett foglalkozásokat tartunk, melyeken mind a gyerekek, mind a felnőttek részt tudnak venni. A Hétes- telepi modell program kreativitás- és alkotáscentrikus programsorozat,  amely kiegészül gyermekélelmezéssel és helyi munkaerő alkalmazásával. A létrejött alkotások (színdarab, film, stb) nyilvánosságot, publicitást szervezünk.
 
Hosszútávon a Bódis-módszer alkalmazása a munkaerő-piaci és iskolai integrációt is elősegíti. A környező többségi csoportok, iskolák, önkormányzat, családsegítő, bevonása a toleranciára és előítéletmentes gondolkodás  fejlesztésében, valamint a szegregációs tendenciák visszaszorításában is hatékony. A Bódis-módszer újszerűsége és eredményessége többek között abban rejlik, hogy közvetlenül elérhetővé teszi a specifikusan felépített programokat. A pszichoterápiás módszereket és közösségépítő tréningeket ötvözi az alkotás élményével. A folyamat autonómia erősítő, egyenrangú párbeszédre és kölcsönös együttműködésre épül.  
Az előkészítés során a telepen élőkkel folyik a tervezés fázisa az érdeklődés irányainak megfelelően. Hosszútávon az első (és reményem szerint később egy hosszabb) Hétestelepi programsorozat a Bódis-módszer széleskörű alkalmazásához nyújt majd szemléleti és gyakorlati modellt, és majd a foglalkozásokról, műsorokról filmes és elemző dokumentáció készítünk.
 
Specifikus előzmények:
 
A Hétesben Isten adóssága címmel 1998-tól 2000-ig forgatott dokumentumfilmemben Budai Barnabás hétesi családjának életén keresztül igyekeztem bemutatni egy mesterséges, ipari városban létrehozott romatelep totális lepusztulását. Azt az elmúlt tíz évben tetten érhető tendenciát, ahogy a gettóba telepítés tarthatatlanságát a többségi társadalom részéről a kiszorítás taktikája váltja fel. A filmet három évig forgattam, a családdal (két keresztgyerekemmel), és a teleppel azóta is tevékeny kapcsolatban vagyok. Kemény vaj című regényem hőseinek egy részét róluk mintáztam. Budai Barnabás és felesége, Barna Mária központi szerepet kapnak a program kivitelezésében. Hetedik éve járok rendszeresen a telepre, tartom az emberekkel a kapcsolatot, és a telep problémáit számtalan akcióval, személyes közreműködéssel igyekeztünk orvosolni. A hétesiek sorsa ma már a felelősök és a köz tudatában van, tudomást kell vennünk róla. Az "adósságot" egymagam nehezen törlesztem, ehhez hívok újabb és újabb társakat. Mivel én "kívülről" már jól ismerem a Hétes törvényeit, az itt élők helyzetét, Barna pedig "belülről", jól kiegészítjük egymást. Az önkéntesek közül többen ismerik a közösséget és viszont, az újakat így már könnyebb bevezetni. A Hétesben emberhez méltatlan körülmények között nyomorognak az emberek, ez teszi elsősorban kilátástalanná a jövőjüket.