Harmincegy regény kapott az interneten kétszáznál több szavazatot

Irodalom

(MTI) - Több mint négyezer könyvet jelöltek meg kedvencükként azok, akik A nagy könyv programban eddig interneten szavaztak, de csak harmincegy regény kapott legalább kétszáz szavazatot - számolt be a legfrissebb, hét végi adatokról Kóthy Judit filmrendező, az olvasásnépszerűsítő projekt tanácsadó testületének tagja hétfőn Budapesten. Az internetes listán vezető világirodalmi mű 1209, az élen álló magyar regény 1050 szavazatot kapott - mondta a sajtóbeszélgetésen. A levelezőlapos voksolás e hét pénteken zárul, utána, április 22-ig már csak interneten, illetve április 23-án, a top100-as listáról beszámoló élő műsor idején még sms-ben lehet voksolni. Akkor zárul le az első szakasz a kilenc hónapos programban, amelyben a magyar olvasóközönség számára 2005-ben a legkedvesebb regényt keresik.

Kóthy Judit azt mondta, nem árulhat el címeket, rangsort, és az eddigi adatok is csak jelzésértékűek, mivel becslése szerint levelezőlapon még az internetes voksoknál is több szavazat érkezik be. Mint ismertette, az eddigi négyezernél is több megjelölt műből kétezer csak egy-egy szavazatot kapott. Hatszáz alkotásra szavaztak legalább tizen, és hetvenkilenc regény kapott több mint száz voksot. A kétszáznál több szavazattal megjelölt művek száma harmincegy. Kifejtette, a népszerű írók esetében a szavazatok sok mű között oszlanak meg, Fekete Istvánnak például 11, Jókai Mórnak 13, Rejtő Jenőnek 12 alkotására voksoltak, Szabó Magdának 14, Wass Albertnek 12 műve szerepel a listán. A filmrendező úgy értékelte: az eddigi műjegyzék "igen elegáns, tiszteletreméltó és jó ízlésről tanúskodik". Kóthy Judit ízléstelen és a ügyhöz méltatlan kezdeményezésnek nevezte a Jobbik nevű csoport kampányát, amelyben azzal érvelnek Wass Albert Adjátok vissza a hegyeimet című műve mellett, hogy az olvasók közös erővel adjanak esélyt legalább egy magyar szellemiségű könyvnek a top100-ba való bekerülésre. Véleménye szerint felesleges, hogy erre a derűsnek szánt mozgalomra rátelepedjen a politika, a magyar írók foroghatnak sírjukban - jegyezte meg. Hasonlóképpen ellenszenvesnek mondta azt, amikor egy napilap azt méricskéli, hogy az egyperces tévés spotokban milyen ideológiai kötődésű emberek ajánlanak könyveket.

Tarján Tamás irodalomtörténész, aki ugyancsak tanácsadóként segíti A nagy könyv mozgalmat, arról beszélt: számára úgy tűnik, mintha eddig csak "túl civilizált személyek" szavaztak volna, a kialakult szeplőtelen táblázatból ugyanis szinte hiányoznak az irodalmi tömegáruk.

Sipos Pál, a Magyar Televízió művelődési főszerkesztője elmondta: előzetes értelmiségi aggodalmak alapján amiatt "paráztak", hogy rosszul fogadja az ország a könyves játékot. Szerinte végtelen módon lebecsüli a magyar olvasóközönséget az olyan vélemény, hogy "nincs esélye ennek a jelentős cécónak". Elárulta, hogy Bulgakov A Mester és Margaritája például nagyon előkelő helyen szerepel a listán, és éppen olyan művek szinte nem is jelentek meg, melyek felkerülésétől sokan tartottak. Azt majdhogynem bornírt jelenségnek nevezte, hogy a mozgalom legkomolyabb "nem szeretői" a magyar írók. Az értelmiségi borúlátás és az eddigi szavazás szerinte arról tanúskodik, hogy a véleményformálók és a "véleményformáltak" véleménye eltér, utóbbiak igenis értékes műveket jelöltek meg.

A március elején indult játékos olvasómozgalom első fordulója április 23-án zárul: a beérkezett jelölések alapján aznap élő televíziós adásban mutatják be Magyarország száz kedvenc könyvét. Sipos Pál az MTI kérdésére elmondta: a BBC által szervezett, mintául szolgált hasonló brit mozgalommal ellentétben ők nem fogják közölni a top100-as listán belüli rangsort és a pontos szavazati adatokat, hogy a továbbiakban minden mű úgymond tiszta lappal indulhasson.

Június 11-én derül ki a 12 kedvenc könyv címe és a műsorfolyam befejező adásában, december 17-én dől el, melyik regény nyeri el a Magyarország kedvenc regénye 2005-ben címet.