Hétköznapi hősök keltik életre az '50-es évek mindennapjait

Irodalom

 

(MTI) - A kötet tíz ember életét követi nyomon, akik hősiességüket nemcsak az 1956-os szabadságharc során, hanem életük későbbi évtizedeiben is bizonyították. "A könyv az ő személyes történeteiken keresztül mutatja be az 1950-es éveket. Az akkori mindennapok groteszk valóságát: amikor a rock and rollt ördögtől való szörnyűségnek tartották, viccet csak félve lehetett mesélni és a fiatalok önkéntelenül vigyázzállásba vágták magukat, ha az utcán elment mellettük egy rendőr" - mondta el Kruppa Géza
    

A szerzőt az egyik kedvenc gyermekkori olvasmánya, Rákosi Viktor: Korhadt fakeresztek című könyve inspirálta. Ahogy az ifjúsági könyv az 1848-49-es szabadságharc hétköznapi hősei révén hozta közelebb a fiatalokhoz a forradalom hangulatát, úgy Kruppa Géza írásának is az a célja, hogy szórakoztató formában mesélje el a mai fiatal nemzedék számára, milyenek is voltak az 50-es évek. 
    
Kruppa Géza a Magyar Távirati Iroda tudósítójaként élte meg a rendszerváltás két évtizedét. Könyvének szereplőire szóbeszéd útján, ismerősök ismerősei révén akadt rá, de volt, akivel munkája kapcsán ismerkedett meg. Így történt ez Petrusz Tibor, egykori politikai elítélt esetében is, akivel a Váci Fegyház és Börtön előtti '56-os emlékműnél tartott éves koszorúzás alkalmával találkozott és akinek története évek múltán is élénken élt az emlékezetében.
    
Előfordult persze, hogy csak egy nevet tudott és fél évbe telt, mire nyomára bukkant a tulajdonosának. A szereplők személyes vallomásai mellett, családtagjaik és hozzátartozóik emlékeire is épít a könyv. A begyűjtött történetek közül végül maga válogatta ki könyvének főszereplőit, akik között helyett kapott a legendás "piros kabátos lány" - Kozmovszky Edina -, aki 1956. október 23-án a rádiónál beolvasta a diákság 14 pontos követelését, és a ma Fideszes képviselőként tevékenykedő Wittner Mária, egykori '56-os halálraítélt is.