A hidasi harang és ami mögötte van

Irodalom

(MTI) - A Turul Szövetség ifjúsága 1934. június 1-jén Budapesten a Kálvin téri református templom előtt kiállított egy kicsi harangot. A csengőnél alig nagyobb szerkezetet egy nappal korábban szerelték le a hidasi református templom tornyából és szállították fel egy éjszaka alatt Pestre. Ezzel az akcióval akarták felhívni a figyelmet a pusztulóban lévő magyarság sorsára.
    

Albert Gáborhoz eljutott Norbert Spannenberger Lipcsében élő történész egy tanulmánya (Az író felelőssége, avagy hogyan némult el a hidasi harang?), amely a harang történetét érintve a magyarországi német kisebbség helyzetével foglalkozott. 
    
Az író először válaszként akarta megfogalmazni észrevételeit a dolgozatról, de a néhány oldalas levél esszévé, majd tanulmánnyá nőt, ahogy a megválaszolandó kérdések is egyre sűrűsödtek. "Az írói felelősség tisztázása összefonódott a magyarországi német kisebbség tragikus sorsával (...) Olyan kérdésekkel is szembe kellett néznem, hogy mi határozza meg a nemzeti identitást, elképzelhető-e a kettős identitás, s hogyan kapcsolódik egymáshoz Trianon, a nemzetiszocializmus megjelenése térségünkben?" - tette fel a kérdést Albert Gábor.
    
Az író könyvét legjobban egy részlet felolvasásával tudta bemutatni, amelyet egy 1929-es Fülep Lajos idézettel kezdett: "A magyarság ma, 1929-ben nyitott sebből állandóan vérző szervezet, és minden évben egy egész falu népével megfogy a magyarság és pedig nem kis faluéval, hanem jókoráéval." 
    
Albert Gábor 1983-ban írt Emelt fővel címmel szociográfiájában már feldolgozta az ellopott hidasi harang történetét. A Pont Kiadó gondozásában megjelent új könyvében részletesebben és mélyrehatóbban elemzi a témát.
    
A szerző magyarság iránti szenvedélyében osztozott a Pont Kiadó vezetője, Szávai Géza is. A kiadóvezető beszédében elmondta, nagyon fontosnak érzi a magyar könyvfordítás fellendítését. Jóval nagyobb összeget kellene a kormánynak áldoznia költségvetéséből a magyar könyvek idegen nyelvekre való fordítására, valamint a hazai könyvek külföldön való népszerűsítésére. A Pont Kiadó Conflux sorozata épp ezt a célt hivatott szolgálni.