A Húval emlékeznek Fekete Istvánra Mosonmagyaróváron

Irodalom

(MTI) ? Nem hagyományos szobor lesz a jövő tavasszal mészkő talapzatára kerülő bronzalkotás, hanem az író képzeletének egyik szülöttét örökíti meg, című regényének főhősét, egy erdei fülesbaglyot ? mondta el Nagy István polgármester az ülés után.
 

A szobor az elé a ház elé kerül, ahol a későbbi író lakott, amikor 1924 januárjától a Magyaróvári Magyar Királyi Gazdasági Akadémián folytatta tanulmányait, ahol 1926-ban mezőgazdászként végzett.
    
A képviselőtestület elé került előterjesztés pedig arra emlékeztet: a Szigetköz és a Hanság, valamint Magyaróvár belvárosa a tanintézetnek helyet adó Vár épületével, a Lajta több ágával, a hatalmas kiterjedésű gyönyörű park, amelynek közepén a kollégium található, megihlették Fekete Istvánt. Korabeli leírások szerint tanulmányai végeztével egy kis csomag kézirattal hagyta el Magyaróvárt. 
    
A Szigetköz pedig később is kedvenc területei közé tartozott, illetve az 1968-ban megjelent Barangolások című könyvét az akkor fennállásának 150. évfordulóját ünneplő egykori iskolájának ajánlotta. A mű elején olvashatjuk: "A 150 éves Mosonmagyaróvári Agrártudományi Főiskolának szeretettel ajánlja ezt a könyvet öreg diákja" ? idézi fel az előterjesztés.
    
A szobor előállításának mintegy 4,3 milliós költségéből két és félmilliót a város, 400 ezer forintot a terület önkormányzati képviselője áll saját keretéből, a fennmaradó részt pedig a Zsidanits Közéleti Társaság fedezi. A Fekete István-emlékhely elkészítését Lebó Ferenc szobrászművész közreműködésével Fittler Ottó alkotó koordinálja.