Az idén költők a főszereplők a drámaíró versenyen

Irodalom

 Lackfi János

(MTI) - "Minden évben igyekszünk egy kis izgalmat vinni a versenybe azzal, hogy másokat kérünk fel a megmérettetésre" - mondta Linka Ágnes, az esemény művészeti vezetője. Mint kifejtette, ez nem könnyű, hiszen az elmúlt tizennégy évben szinte már mindenki sorra került. Az írók közül sokan már többször is indultak a versenyen, ezért az idén olyan költőket kértek fel, akik színművet is írnak. A művészeti vezető ugyanakkor hozzátette: nem marad el az eredetileg kitalált ötlet sem: a határon túli írók majd januárban, a Magyar kultúra napján Békéscsabán mérik össze erejüket.

 
 
Linka Agnes beszámolt arról, hogy az idén a Helyi Téma című lapból választják a darabok témájául szolgáló újságcikket. "Minden évben másik lapot választunk, és lehetőleg olyan cikket, amely politikamentes" - tette hozzá. A művészeti vezető felidézte: tizenöt évvel ezelőtt Siposhegyi Péter találta ki a versengést, hogy így hívja fel a figyelmet a magyar drámára. "Szerencsére ma már e téren sokkal jobban állunk" - utalt a szintén szombaton zajló II. Évadnyitó Színházi Fesztiválra. Siposhegyi másfél évtizede egyetlen részvevője volt a versenynek, ellenfele csupán az idő volt.
   
A következő évben Hernádi Gyula és Spiró György vállalta a megmérettetést, akkor egy időjárás-jelentésből kellett drámát írniuk. Azóta a versenyen részt vett többek között Görgey Gábor, Eörsi István, Horváth Péter, Szilágyi Andor, Márton László, Nagy András, Pozsgai Zsolt, Békés Pál, Zalán Tibor, Kárpáti Péter, Egressy Zoltán, Kiss Csaba, Thuróczy Katalin és Háy János. Linka Ágnes megjegyezte: sokan - például Pozsgai Zsolt, aki 1997-ben, 1998-ban és 1999-ben is díjat kapott - később tovább írták az elkészült művet, akár egészestés drámává bővítve azt.
   
Szabó T. Annának, Lackfi Jánosnak és Vörös Istvánnak vasárnap estig kell elkészülniük a három férfi és három női szereplőre írt, 20-25 oldalas egyfelvonásossal, hogy másnap tízkor elkezdődhessenek a próbák. Az elkészült, "100 százalékos színházi előadásokat" a Budapesti Kamaraszínház társulata adja elő hétfőn, a Magyar dráma napján este hét órakor, így emlékezve Madách Imre Az ember tragédiája című művének 1883. szeptember 21-i ősbemutatójára.
   
A darabok rendezője Léner András, Romvári Gergely és Szurdi Miklós lesz. Az előadásban közreműködik majd Szalay Kriszta, Nagy Cili, Xantus Barbara, Szőlőskei Tímea, Rák Kati, Tallós Rita, Lévay Viktória, Szabó Erika, Tóth Judit, Cs. Németh Lajos, Bozsó Péter, Jantyik Csaba, Karácsonyi Zoltán, Kerekes József, Szűcs Péter Pál, Albert Péter, János Dávid és Bank Tamás.
   
A színművekre a közönség is szavazhat, de zsűri is értékel. A zsűri tagja lesz Magyar Fruzsina dramaturg, Szűcs Miklós, a Budapesti Kamaraszínház igazgatója, Forrai Kiss Krisztina, a Helyi Téma szerkesztője, Nagy Rita, a Katolikus Rádió szerkesztője, Iványi György közgazdász és Janikovszky János, a Móra Ferenc Ifjúsági Könyvkiadó elnök-vezérigazgatója. Díjakat több kategóriában osztanak majd, így elismerik a legjobb férfi és női színészt, a legjobb rendezőt, a legjobb drámát, valamint a közönség szavazatai alapján is eredményt hirdetnek.
   
Linka Ágnes elmondta: a rendezvény sikerét mutatja, hogy évről évre ugyanazok a szponzorok segítik a versenyt, az ő segítségükkel állítják össze a díjakkal járó jutalmakat is. "A díjak mellé utazások, könyvcsomagok és festmények járnak, valamint az idén gazdára talál egy századfordulós írógép is" - mondta a művészeti vezető.