Internetes honlap Fejtő Ferencről

Irodalom

 Fejtő Ferenc

Földes Anita újságíró, a honlap szerkesztője a multimédia eszközeivel mutatja be a nemzetközileg ismert és elismert magyar gondolkodót. Hanganyagokon, interjúkon, portréfilmrészleteken, valamint mintegy 30 barát, pályatárs és Fejtő-kutató (köztük Tamás Gáspár Miklós, Méray Tibor, Bodor Pál, Glatz Ferenc, Rajk László, Romsics Ignác és Kende Péter) visszaemlékezésein keresztül egyre teljesebb kép bontakozhat ki előttünk - ahogy magát nevezte - a "század utasáról".

 
A puzzle-szerűen, egymást kiegészítő elemekből felépülő honlap egy része az újságíró-szerkesztő Fejtő Ferenccel folytatott beszélgetésein alapszik, amelyek megismertetik az olvasót Fejtő Ferenc személyes élettörténetének fontos eseményeivel. Köztük az első publikáció történetével a Nyugat folyóiratában, József Attilához fűződő barátságának kevésbé ismert részleteivel, a kommunizmus vonzásával, majd az ellene folytatott életen át tartó harccal és az emigráció fegyveres és békés periódusaival. Sőt, vallomásain keresztül a kilencvenes évei végén járó, sokat megélt gondolkodóval is. A honlapon rövid fejezetcímek vezetnek az 1-2 oldalas interjúrészletekig, anekdotákig. Fejtő Ferenc vallomásai eredeti hanganyagként és lejegyzett formátumban érhetőek el.
 
A www.fejto100.hu egy eredeti, eddig kiadatlan Fejtő-könyv, a Rajk-per kéziratának részletét is bemutatja. Sajnos csak az író halála után került elő az a 379 oldalt rejtő dosszié, amelyet óriási munkával már 1949 novemberében, mindössze két hónappal Rajk László külügyminiszter pere, egy hónappal kivégzése után, fejezett be Fejtő Ferenc, de sosem jelent meg. A kézirat részlete (tartalomjegyzéke és két oldala a Faludy Györgytől és Ignotus Páltól szerzett információkkal) először olvasható magyarul.
 
 
A videófelvételek között a Fejtő Ferencről készült két utolsó film részletei hozzáférhetőek. Tóth Barnabás: Ajándékfilm - Váratlan találkozás Fejtő Ferenccel (2007)  című dokumentum-, és Surányi András: Emlékképek Fejtő Ferencről (2008) című portréfilmjéből, ahogy megtalálhatóak József Attila Fejtő Ferenc által inspirált versei is, köztük A Dunánál Kaszás Attila előadásában és az Eszmélet Latinovits Zoltánéban, a Tiszta szívvelt pedig a Sebő együttes szólaltatja meg.
 
A www.fejto100.hu honlap augusztus 31-től elérhető.