James Frey a drogoktól Jézusig jut

Irodalom

A Guardian által napjaink egyik legizgalmasabb írójának nevezett James Freyt sikerkönyvének címéhez híven millió apró darabban porciózta fel a szaksajtó 2006 elején, amikor kiderült, hogy önéletrajzinak kikiáltott sikerdarabja nem más, mint hazugságok csokra. Akkor sokan kiálltak a szerző mellett - sőt Stephen Colbert még az angol nyelvet is megerőszakolta, hogy védelmébe vegye az ifjú írót, distinkciót téve a truth-igazság és a truthinesshogy-igazságszerűség között - mondván, hogy a Millió apró darabban című, egy leszokóban lévő drogfüggő múlttal való viaskodásáról szóló mű esszenciája és tanulsága sokkal fontosabb, mint a regény "apró részletei". Végül az ügyre Frey bocsánatkérése és a kiadó minden példányhoz csatolt, a nagy igazságról szóló melléklete került.  

 
Frey feltehetően nem kerül hasonló szituációba újonnan tervezett könyve kapcsán, ugyanis az időközben a Harper Collins-szal leszerződött szerző hátrahagyva a hamis drogos múltat, az Ószövetség és Újszövetség mellé hozzá akar "csapni" egy harmadik részt is, a Szentírás utolsó testamentuma címmel. A The Rumpus.net-nek nyilatkozva Frey elmondta, hogy nemrég fejezte be az új kötet vázlatát és hamarosan hozzáfog a munkához.
 
A 2008 tavaszán megjelent Bright Shiny Morningot követő könyv azért valószínűleg kicsapja majd a biztosítékot, habár most más okok miatt, mint a Millió apró darabban. Ugyan többen feszegették már a Vatikán tűrőképességének határait az utóbbi években (gondoljunk csak Jeffrey Archer angol szerző 2007-es Júdás Evangéliuma című művére vagy A bíbor szirom és a fehér írójának, a holland Michel Faber új regényére, a Tűz evangéliumára. Ebben egy tudós egy lebombázott iraki múzeumban megtalálja az ötödik evangéliumot, amely szerint Jézus utolsó szavai a következőképp hangzottak: kérem, valaki, kérem, végezzen velem.), de Frey még messzebb merészkedik. Azzal a gondolattal játszik el - árulta el az interjúban barátjának és írótársának, Stephen Elliottnak -, hogy mi lenne, ha Jézus napjaink New Yorkjában hirdetné az igét (milyent?) és az ágyát is megosztaná valakivel (kivel?).  
 
Majd rögtön meg is adja ez utóbbira a választ: lehetséges, hogy a műben egy prostituált lesz a társa, a kérdés már csak az, hogy milyen nemű lesz az illető. "Nem számít, hogy hogyan és kit szeretsz. Nem hiszem, hogy Jézus elítélné a homoszexuálisokat vagy a leszbikusokat" - fogalmazza meg álláspontját Frey.