József Attila-iratokat is árvereznek

Irodalom

 

(MTI) - Mindkettő gépelt kézirat, József Attila sajátkezű javításaival. Az egyik egy 1930-ban írt cikk a Bartha Miklós Társaság védelmében, amely fontos adalék a szerzőnek a szocializmushoz való, vívódásokkal teli kapcsolatát illetően. A másik gépirat Wilhelm Reich Dialektikus materializmus és pszichoanalízis című tanulmányának fordítását-ismertetését tartalmazza, szintén József Attila sajátkezű javításaival. A Bécsben praktizáló Wilhelm Reich, a freudomarxista irányzat reprezentánsa nagy hatással volt József Attila marxizmusképének fejlődésére. Az árverésen szereplő fordítástöredék összefoglalja marxizmus és pszichoanalízis kapcsolatának addigi tudományos vitáját, majd a marxista "elmélkedők" kritikáját ismerteti. A reichi tézisnek megfelelően, a pszichoanalízist mint tudományt a marxizmus "segédtudományának" nevezi. Ez a két irodalomtörténeti dokumentum érthetően kapta az aukció legmagasabb, egyenként 600-600 ezer forintos kikiáltási árát.

 
Ezt követi félmilliós besorolásával két, egybekötött, Lőcsén, 1676-ban megjelent 45x35 milliméteres méretű minikönyv. A Schöne Andachtige Gebetlein (Szép, áhítatos imádságok) című műből eddig mindössze két példány volt ismert, mindkettő az Országos Széchényi Könyvtárban. Az aukciós példányhoz kötött Luther műből, a Der kleine Catechismusból, amely a legkisebb régi magyar nyomtatvány, ezen kívül csak még egyről tudunk, szintén a nemzeti könyvtár tulajdonában. "A lilliputi nyomtatványok a választékos ízlésű, tehetős könyvbarátoknak szóltak" - mondta el Mike Zoltán könyvkereskedő.
 
"A magyar bibliofileknek szánt nyomtatványok kivétel nélkül a Felvidéken jelentek meg. A Brewer-cég látta el az egész Felvidéket protestáns egyházi nyomtatványokkal. Ahol egy üzleti célokért dolgozó könyvnyomtató cég ilyenfajta kiadványokat hoz ki sajtója alól, azon a vidéken kétségtelenül olyan magas fokú bibliofilia volt, hogy vállalkozása tekintélyes haszonra számíthatott" - tette hozzá a szakértő.
 
Meglepően olcsón, mindössze 4 ezer forintért kínálják a nyelvújítás korának ritka és fontos dokumentumát, Batsányi János tanulmányának 1821-es, első kiadását, amellyel a felvilágosodás jeles költője, a jakobinus mozgalomban való részvételéért bebörtönzött, száműzött Batsányi újra megpróbált bekapcsolódni a hazai irodalmi életbe. 
 
Ugyancsak a jakobinusok perében ítélték el Versheghy Ferencet, aki 1803-ban szabadult spielbergi fogságából. Rikóti Mátyás című szatirikus eposzát már a fogságban megírta vagy legalábbis elkezdte. A kottákat is tartalmazó mű 1804-ben jelent meg Pesten. A címlapon korabeli kézírással Verseghy Ferenc neve olvasható, a címlapot követő első levélen szintén korabeli kézírással a következő szöveg áll: "Szerkesztete Gvadányi Lovas Generalis!". Verseghy legritkább művéért 20 ezer forintot kérnek.
 
Irodalmi kuriózum Kazinczy Ferenc legritkábban fellelhető epigrammáinak 1811-es, Széphalmon megjelent első kiadása. A Tövisek és virágok a nyelvújítási harc kezdetét, nyílt hadüzenetet jelentett a magyar irodalomban. Méltányos érte a 240 ezer forintos ár.
 
Madách Imre Az ember tragédiájának 1920-as díszkiadásból 550 számozott példány került forgalomba. Ebből 50 olyan bibliofilkiadásként, amelynek minden darabján a kötési táblát Haranghy Jenő más-más, eredeti festménye díszíti. Az aukción a IV. számot viselő könyv 60 ezer forintért licitálható.
   
A könyvek április 25-ig megtekinthetők a Múzeum körúti Mike és Társa Antikváriumban.