Juhász Előd Zenehídja most hazafelé vezet

Irodalom


juhaszelod_konyvbemutato_szepmuveszeti_juhaszelod_bytsd-7.jpg
Juhász Előd
 
Juhász Előd a Kairosz Kiadó gondozásában megjelent Zenehíd - hazafelé - Muzsikuslegendák, testvérmúzsák, emlékmozaikok című kötete a harmadik, záró része a zenetörténész Zenehíd-trilógiájának. A szerző korábban Amerikába és a nagyvilágba kalauzolta olvasóit, ezúttal azonban hazai vizekre evez, hogy egy bőséges csokrot nyújtson át irigylésre méltó, kalandos találkozásaiból, amely híres-neves zeneszerzők, pedagógusok, zenészek, előadók és "társmúzsák" gondolataiba enged bepillantást. Sorain keresztül olyan muzsikuslegendák elevenednek meg a szemünk előtt, mint például Ferencsik János karmester, Simándy József, "a tenorkirály", Schiff András zongoraművész, vagy éppen Gregor József operaénekes.
 
Azonban nem csak a magyar vonatkozások jutnak szóhoz. Fasil Sayt, a török zongoravirtuózt 2001-ben kapta mikrofonvégre a szerző, aki egy izgalmas beszélgetésben osztotta meg a nézőkkel a zenével kapcsolatos gondolatait. Lehetetlen lenne felsorolni azt a rengeteg interjúalanyt, vagy éppen meghatározó élményként a kötetbe került személyt, aki a kötetet együtt építi igazi "híddá": a számtalan beszélgetés révén most újra átélhetjük az egyes tévéadások eszmecseréit, találkozásait.
 

juhaszelod_konyvbemutato_szepmuveszeti_fulopzsuzsanna_rockenbauerzoltan_juhaszelod_bytsd-5.jpg
Fülöp Zsuzsanna, Rockenbauer Zoltán és Juhász Előd
 
Ahogy Juhász Előd a kötet Szépművészeti Múzeumban megrendezett bemutatóján fogalmaz: öt évvel ezelőtt nem hitte volna, hogy négy éven belül "három vaskos kötet bemutatójának örülhetünk". A szerző rávilágított: az emlékek előretolulnak, szinte kikövetelik, hogy valamilyen formában megjelenhessenek, ez a kötet erre szolgál. A könyv megírása örömet hozott számára, hiszen egyfajta kötelességének érezte, hogy azok az érdekes és izgalmas élmények, amelyeket az elmúlt évtizedekben megtapasztalt, átélt, ilyen formában mindenki számára dokumentálva - és így elérhetőek - legyenek. Hiszen mi mást is tudnánk stafétául adni a jövő fiataljainak, mint hogy "ezek voltak az őseink, a professzoraink, az ő munkájukba, gyökereikbe tudunk kapaszkodni" - hangsúlyozta a zenetörténész.
 
Rockenbauer Zoltán művészettörténész szerint Juhász Előd egy igazi médiaszemélyiség, sorozatokban gondolkodó ember, akinek a monumentális iránti vonzalma a könyvekre is kiterjed. A művészettörténész kiemelte a kötet zenei emlékhelyekre és más művészeti ágakból érkező "testvérmúzsákra" fokuszáló írásait. Szerinte amilyen gazdag és értékes anyagot vonultat fel ez a könyv, épp annyira kérdéses, hogy a mai "önmagukért való celebek" tükrében 10-20 év múlva lesznek-e még olyanok, akikre érdemes lesz így visszatekinteni. A legújabb, harmadik Zenehíd várja a tökéletes zenei panorámára vágyókat: lépjenek bátran a birodalmába!