Kányádi Sándor emléknap a Duna Televízióban

Irodalom


kanyadisandor_80eves_irodalmimuzeum_bytsd-8.jpg
Kányádi Sándor

80 éve, 1929. május 10-én született Nagygalambfalván, Hargita megyében Kányádi Sándor, a magyar és az erdélyi modern líra sajátos hangvételű képviselője. A Kossuth-díjas és Herder-díjas kolozsvári költő mindenki másnál érzékletesebben jeleníti meg a határon túli magyarság létproblémáit, az egyetemes magyarság sorskérdéseit.

 
A népköltészetben gyökerező hang és a megtartó közösséghez fűződő hűség - ez jellemzi Kányádi Sándor műveit, aki azt vallja: az egész magyar nyelvközösségnek ír. "A magyar olvasó a legfontosabb. Senki más. Ennél se fönnebb, se lennebb nem adom. Ha szerencséje van az embernek, akkor még lehet nem magyar olvasó is. Azt is jelenthetem, hogy az is van..."
 
A Duna Televízió két napos ünnepi műsorfolyammal köszönti a 80 éves költőt. Vasárnap és hétfőn versek, mesék láthatók, hallhatók a csatorna programján, a Kívánságkosárban pedig a Gryllus testvérek énekelnek Kányádi-verseket, gyermekek festenek, rajzolnak Kányádi-meséket. Felidéznek régi születésnapokat, valamint a Táncoló parázs című portréműsort is láthatják a nézők hétfő este 9 órakor.
 
A vers az, amit mondani kell című sorozat egyik 2006-os adásának vendége Kányádi Sándor volt. Az akkor készült beszélgetést most újra vetíti a Duna Televízió. A Kikötő szintén a neves alkotóval foglalkozik: beszámolnak arról, milyen sokan jöttek el a világ minden tájáról, hogy születésnapja alkalmából Budapesten, a Petőfi Irodalmi Múzeumban köszöntsék a mai magyar költészet egyik legnagyobb alakját.