Karen Blixen-dokumentumkiállítás Kecskeméten

Irodalom

(MTI) - A Katona József Könyvtárban látható kamarakiállítás tablók és fényképek segítségével mutatja be Karen Blixen életútját és munkásságát. A 16 paravánon a dán írónő életének egy-egy szakaszával ismerkedhetnek meg fotókon és magyarázó szövegeken keresztül az érdeklődők.
 
 Karen Blixen
 
A tárlathoz, amelyen a rungstedi Karen Blixen Múzeum néhány plakátjával és dán, német, illetve angol nyelvű Karen Blixen-könyvekkel is találkozhat a közönség, egy könyvbemutató is kapcsolódik: április 7-én a könyvtárban a dán írónő egyik legihletettebb tolmácsolója, Kertész Judit beszél a Polár Kiadó gondozásában tavaly év végén megjelent A sors anekdotái című elbeszéléskötetről.
 
Karen Blixen a Koppenhágától északra fekvő Rungstedlundban született 1885-ben, s bár többnyire itt élt 1962-ben bekövetkezett haláláig, meghatározó élmény volt számára az a 17 év, amit egy kenyai kávéültetvényen töltött. Késői pályakezdése ellenére sokáig az irodalmi Nobel-díj várományosának tartották, s Ernest Hemingway, amikor 1954-ben elnyerte az elismerést, azt nyilatkozta: boldogabb lett volna, ha helyette Karen Blixen kapja meg az irodalmi Nobel-díjat.
Önéletrajzi ihletésű regénye, a Volt egy farmom Afrikában - amelyből Távol Afrikától címmel Sydney Pollack készített hét Oscar-díjjal jutalmazott filmet 1985-ben - kivételes érzékenységgel írja le a tájat, mutatja be a telepesek és az ültetvényen dolgozó bennszülöttek életét. Az írónő főműve, a Hét fantasztikus történet 1934-ben jelent meg Amerikában, s egy csapásra megalapozta írói hírnevét, világszerte ismertté tette. 1958-ban látott napvilágot Karen Blixen legnépszerűbb elbeszéléskötete, A sors anekdotái, amellyel végérvényesen meghódította a világot. Két híres remekművet is tartalmaz: a varázslatos Babette lakomáját, amelyből Gabriel Axel készített Oscar-díjas filmet, és az Orson Welles rendezésében vászonra vitt Halhatatlan történetet.
 
A kecskeméti Dán Kulturális Intézet közreműködésével létrehozott tablókiállítás, amelyet Budapesten a Petőfi Irodalmi Múzeumban láthatott a közönség, április végéig lesz látható Kecskeméten.