Képzett társítások - AEGON-estek a Bárkában

Irodalom

Az AEGON Magyarország az idén alapított AEGON Művészeti Díjhoz és a Társdíjhoz kapcsolódva új sorozatot is támogat a 2006/2007-es színházi évadban: a szeptember 29-i első irodalmi-művészeti esten az első AEGON Művészeti Díjjal elismert író, Spiró György író, valamint az általa az AEGON Művészeti Társdíjra jelölt zeneszerző, Jeney Zoltán volt Alföldi Róbert vendége.

A következő alkalom rendhagyó könyvbemutató lesz: október végén jelenik meg Závada Pál régi-új könyve, a Kulákprés, s mivel a népszerű írónak és Szüts Miklósnak nemrég, szeptember végén közös kötete is napvilágot látott, ezért Závada Pál mellett Szüts Miklós lesz az est másik művészvendége ? a zenéről pedig a sokféle hangszeren játszó, fiatal zeneszerző és zenész, Darvas Benedek gondoskodik.

Sokan akkor ismerték meg Závada Pál nevét, amikor megjelent a Jadviga párnája, amely óriási sikert aratott. Ezt követte a Milota, majd A fényképész utókora. Závada Pálnak még ezen három regény előtt megjelent egy izgalmas szociográfiai kötete, a Kulákprés, amely 1986-ban látott első ízben napvilágot, s egy család, illetve falu történetét mutatta be 1945 és 1956 között, a kuláklisták, a beszolgáltatás, a padlássöprések idején. A falu ismerős a Závada-regényekből: Tótkomlós. A főszereplők pedig a Závada család tagjai ? tehát aki nem olvasta 20 évvel ezelőtt a Kulákprést, most visszamenőleg is megismerkedhet a sikeres regények szociográfiai-történeti hátterével.

Závada Pál 1983 őszén találta egy tótkomlósi padláson azokat a dokumentumokat és leveleket, amelyeket válogatni, rendezgetni kezdett, majd ezekből született meg a Kulákprés, amely a sztálinista parasztpolitika magyarországi megnyilvánulásait érzékelteti egy falun keresztül. A mostani kötet új képanyaggal, dokumentumokkal kiegészítve lát napvilágot.

A múlt egy szeletét mutatja be a nemrég megjelent Úton a budaörsi Ótemetőbe című kötet is, Závada Pál és Szüts Miklós könyve. A két alkotó egységes könyvet hozott létre a saját eszközeivel: Szüts Miklós a festőművész átélésével készítette fotóit, Závada Pál pedig igazi mesélőként mutat be történéseket és kelt életre figurákat. Budaörsön, Ófalu közepén található a szép sírkert, a budaörsi Ótemető, ahol az 1700-es évek végétől kezdve sorakoznak régi sírkövek.

Néhány életrajzi adat:

Závada Pál: 1954. december 14-én született Tótkomlóson. A Pécsi Közgazdaságtudományi Egyetemen, majd az ELTE szociológia szakán szerez diplomát 1982-ben. Előbb a Pécsi Tudományegyetem gyakornoka volt (1978-tól 1982-ig), majd az MTA Szociológiai Kutató Intézet szociológusa 1993-ig. 1990. óta a Holmi szerkesztője.

Könyvei:
Kulákprés ? dokumentumok és kommentárok egy parasztgazdaság történetéhez, Művelődéskutató Intézet, 1986;
Statárium ? szociográfia (Sipos Andrással), Szociológiai Kutatóintézet, 1989;
Kulákprés ? Család- és falutörténeti szociográfia, Tótkomlós, 1945-1956, Szépirodalmi-Széphalom, 1991;
Mielőtt elsötétül ? regény, elbeszélések, Jelenkor kiadó, 1996;
Jadviga párnája ? regény, Magvető, 1997;
Milota ? regény, Magvető, 2002;

A fényképész utókora ? regény, Magvető, 2004.

Főbb díjai:

Móricz Zsigmond-ösztöndíj ? 1989, Magyar Rádió Nívódíja ? 1995, József Attila-díj ? 1998, Év Könyve-díj ? 1998, Déry Tibor-díj ? 1998, Krúdy Gyula-díj ? 1999, Márai Sándor-díj ? 2000, Kossuth-díj ? 2005.

Szüts Miklós: 1945. július 29-én született Budapesten. A szentendrei Ferences Gimnáziumba járt 1959-től 1963-ig. 1973-ban diplomázott a budapesti Képzőművészeti Főiskolán. Ezt követően a festés mellett önálló tervező grafikusként dolgozott. 1985-től három évig a József Attila Gimnáziumban tanított rajzot és művészettörténetet, 1997-98-ban a Színház- és Filmművészeti Egyetemen oktatott.

Szüts Miklós festőművész, a 2000 című folyóirat szerkesztője, kitűnő fotográfus is ? sokoldalú alkotó. Munkái szerepeltek minden nagyobb országos kiállításon, bel- és külföldön 27 önálló kiállítása volt, például a festői norvégiai városban, Bergenben, Stockholmban, Párizsban, Rómában, Bukarestben, itthon 2000-ben például a Budapest Galériában, 2003-ban a Kiscelli Múzeumban, 2004-ben Pannonhalmán, 2005-ben a Millenáris Parkban. A lexikon-szócikkek szerint hobbija a fotózás. További információk, képek, fotók találhatók Szüts Miklós saját honlapján.

Darvas Benedek zenész, zeneszerző jelenlegi és korábbi munkái ITT találhatók. Ezek közül néhány főbb munkája: A Sütemények Királynője (zeneszerző), A talizmán (zenész), Anyám orra (zene), Négy lába van a lónak, mégis megbotlik (zene), Parasztopera, Gyévuska (ez utóbbi kettőnél a két zenés színmű zeneszerzője).