Kerek születésnaposokat ünnepeltek a könyvfesztiválon

Irodalom


XVIIBudapestiKonyvfesztival_DKOKO20100423017.jpg
 XVII. Budapesti Könyvfesztivál
 
(MTI) - A rendezvény személyességét, kötetlenségét emelte ki Tarján Tamás irodalomtörténész, aki a XVII. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon tartandó Születésnapi Irodalmi Szalon házigazdájaként elmondta: a Teátrumban zajló eseményre minden évben a hatvanéves vagy annál idősebb, kerek születésnaposokat hívják meg.
   

 Ferdinandy György

Az idén a már említett Hárs Ernő mellett a nyolcvanöt éves Nemeskürty István, a nyolcvanéves Csoóri Sándor, Dobos László, Réz Pál, Salamon Pál, Sándor Iván és Ungvári Tamás, a hetvenöt éves Ferdinandy György, Taxner-Tóth Ernő, a hetvenéves Berkovits György, Fábián László, Gerold László, Nyerges András és Tamás Menyhért, a hatvanöt éves Szörényi László, valamint a hatvanéves Rakovszky Zsuzsa, Ambrus Lajos, Csordás Gábor, Esterházy Péter, Kulcsár Szabó Ernő, Szávai Géza és Vámos Miklós kapott meghívást a szalonba, de mint Tarján Tamás elmondta: az mindig csak a rendezvényen derül ki, hányan tudnak végül jelen lenni az ünnepségen.

   
"A vendégeket végül könyvszakmai és irodalmi szempontok alapján a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének igazgatója, Zentai Péter László választja ki velem egyeztetve" - tette hozzá az irodalomtudós, aki szerint a könyvfesztiválnak minden évben méltó záróeseménye a rendezvény. "A díszvendég vagy a magyar írókkal való személyes találkozás lehetősége nélkül talán egy kissé arctalan lenne a főleg a kiadókra koncentráló könyvfesztivál. Az Irodalmi Szalon jó záróaktusa a rendezvénynek, mert bár nagy, közel négyszáz fős közönség előtt zajlik egy színházteremben, mégis kötetlen, például a vendégek nyugodtan egymás szavába vághatnak a beszélgetés alatt. Ráadásul a szalon egy meghitt születésnapi fogadással zárul" - mondta Tarján Tamás, aki hangsúlyozta, hogy a beszélgetésben kortól függetlenül mindenkire ugyanannyi figyelem jut.
   
Az irodalomtörténész szerint az irodalmi szalon lényege nem a hasonlóságok, hanem a különbözőségek felmutatása. "Természetesen az azonos évjáratú írók között előfordulnak hasonlóságok, de a rendezvénynek irodalomkritikai értelemben nincs seregszemle jellege. Mindenki a lehető legszabadabban nyilvánul meg, mellőzzük a protokollt" - magyarázta.
   
Tarján Tamás kiemelte: a meghívott tizenhét alkotó az idén először új művekkel is készült a rendezvényre. "A költők limerikkel, haikuval, a prózaírók pedig egypercesekkel" - tette hozzá.