Kezdetét vette a Radnóti-év

Irodalom

 Radnóti Miklós

Száz éve született Radnóti Miklós, a magyar irodalom egyik legemblematikusabb költője. A 2009-es Radnóti centenáriumi év nyitóeseményének pénteken délután a most 50 éves ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskola adott otthon, ahol a programsorozat koordinátoraként a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) is jelen volt. Az általános iskola és gimnázium nemcsak nevében, de szellemiségében is őrzi a költő emlékét: ezen belül is nagy hangsúlyt fektetnek az életvidám Radnótira, hiszen ezt az oldalát az emberek hajlamosak elfelejteni - mondta Tomcsányi Péter igazgató. Az iskola a jubileum alkalmából több programot is szervez, március 27-én például MŰ-HELY címmel olyan ismert volt radnótisokat lát vendégül, mint például Békés Pál író, Szilágyi Ákos költő, esztéta, Sebestyén Márta énekes, Huszárik Kata és Dörner György színművészek, illetve Sztevanovity Zorán zenész.  

 
A centenáriumi év egyik fő bástyájaként a PIM április 21-én nagyszabású Radnóti-kiállítást rendez Az égre írj, ha minden összetört címmel, amely az érettségizők, tudományos kutatók és laikusok érdeklődésére egyaránt számot tarthat. A kiállítást azért nem a költő május 5-i születésnapjára időzítik, mert ehhez már igencsak közel van az érettségi, és a szervezők igyekszenek ebbéli segítséget is nyújtani a fiataloknak - mondta Varga Katalin, a kiállítás kurátora.
 
A PIM főigazgatója, E. Csorba Csilla kiemelte: a Nyugat-évhez hasonlóan egy olyan programsorozatot készítettek elő, amelynek során a nagyszabású megemlékezés több intézmény együttes közreműködésének eredményeként valósulna meg. A múzeum a költő születésnapjára felolvasásokkal és beszélgetésekkel tarkított virrasztást, Az én Radnótim címmel pedig rendhagyó irodalmi estet tervez, ahol színművészek és látogatók vallanak majd a költőhöz való viszonyukról. Izgalmas programnak ígérkezik az Előhang egy monodrámához című Radnóti-mű felolvasó-színházi előadása, hiszen a költő ezen alkotását a PIM kézirattárában található gépirat alapján keltik életre.
 
Az alkotások mellett természetesen nem maradhat ki a költő élete sem: a májusban induló, Radnóti sorsának meghatározó budapesti helyszínein végigkanyargó irodalmi séta színművészek és irodalomtörténész segítségével kelti életre a költői mementóként szolgáló tereket.