Kihirdették az Aranyvackor-pályázat eredményét

Irodalom

(MTI) - A Pozsonyi Pagony gyermekkönyvbolt által életre hívott pályázat célja az volt, hogy felhívja a figyelmet arra: a gyermekirodalmat is komolyan kell venni - mondta Kovács Eszter szerkesztő.
    Fontosnak nevezte, hogy mind a kiadók, mind az olvasók komolyabban gondolkodjanak a "15 éve mélyrepülésben lévő" gyerekirodalomról.
    Mintegy 150 pályamű érkezett a Gyerekügyek-gyerekbajok alcímmel meghirdetett pályázatra, amelyre 2-6 éves gyerekek számára írt mesét és azokhoz készült illusztrációkat várt a XIII. kerületi, Pozsonyi úti könyvesbolt.
    "A gyerekirodalom még gyerekcipőben jár, de egyre kevésbé" - fogalmazott Kovács Eszter, hozzátéve: meglepte őket a beérkezett pályamunkák színvonala és mennyisége is.
    Marék Veronika illusztrátor, a pályázat védnöke felidézte: tevékenységét korábban "aranyos kis művészetnek" tekintették. A gyerekek számára készített művekért járó honorárium hivatalosan feleannyi volt, mint a felnőtteknek szánt művek esetében.
    Paulovkin Boglárka illusztrátor, a zsűri tagja kiemelte, hogy a változás, illetve az újra, a komolyra, színvonalasra való igény az alkotókban már érezhető.
    Rófusz Ferenc animációs filmrendező, aki 1980-ban A légy című rövidfilmért Oscar-díjat kapott, úgy vélte, hogy a pályaművek készítői "borzasztó tehetséges, nagyon friss, gátlástalan" stílusú alkotók. Hozzátette: ösztönözni kellene őket arra is, hogy műveikkel animációs stúdióknál jelentkezzenek.
    Lantos P. István, a Csodaceruza című folyóirat művészeti vezetője szintén a zűri tagja volt. Magyarországon a szülők nem eléggé nyitottak az új, kortárs alkotásokra, de a gyermekirodalmi élet "pezsdülőfélben" van - mondta. Véleménye szerint Szlovákia a gyermekirodalom szempontjából sokkal jobb helyzetben van, s ez nem pénz, hanem kultúra és gondolkodás kérdése. A vizuális nevelés Magyarországon reformra szorul - szögezte le.
    A hagyományteremtő szándékkal meghirdetett Aranyvackor-pályázat résztvevői között - a százezer forintos pénzjutalommal járó fődíjon túl - számos különdíjat és dicsérő oklevelet osztottak ki, s mindenki kapott egy fából készült vackort is. Az elismert alkotókkal folyóiratok, kiadók, tévétársaságok kötöttek szerződést.
    A legjobb ötven alkotás március 9-19. között az Uránia mozi kávézójában tekinthető meg.