Kivágják Anne Frank gesztenyefáját

Irodalom

A most 160 éves gesztenyefa, melyet Anne Frank naplójában többször is leírt, a család rejtekhelyének ablakából volt látható, s Anne Frank számára egy cseppnyi nyugalmat, biztonságot és reményt nyújtott a bujkálás idején. Anne Frank halála után a fa a béke szimbólumaként élt tovább az emlékház szomszédságában.

A fa gyökérzetét a kilencvenes években egy tartályból kifolyt fűtőolaj tette tönkre, a mentési kísérletek idáig is több százezer eurót emésztettek fel ? mindhiába. Először a fa koronáját nyírták meg, hátha újraéled, majd kénytelenek voltak megállapítani: nem lehet segíteni, a fát januárban ki fogják vágni. A www.annefranktree.com oldal látogatói egy-egy gesztenyefa levélre felírhatják a nevüket és ezzel segíthetik egy jövőbeli levél-erdő növekedését. Eddig 66 110 látogatója volt az internetes oldalnak.

Anneliese Marie ?Anne? Frank (Frankfurt, Németország, 1929. június 12. ? Bergen-Belsen, 1945. március) zsidó származású német lány, akit ?Anne Frank naplója? címmel kiadott, a II. világháború idején írt naplójegyzetei tettek világhírűvé. Naplóját, melyben családjáról és barátairól, érzéseiről, meglátásairól, azaz életéről írt, tizenharmadik születésnapjától kezdve vezette 1944. augusztus 1-ig.

A család a náci hatalomátvétel után menekült el Németországból Hollandiába. Hollandiát a németek 1940 májusában lerohanták és megszállták, ettől az időponttól kezdve Anne és családja bujkált, mindaddig, amíg fel nem fedezték őket. Annét és nővérét, Margot-t a Bergen-Belseni haláltáborba szállították, mindketten ott haltak meg. Édesanyja Auschwitzban lelte halálát. Édesapjuk, Otto Frank megmenekült, Amszterdamba hazatérvén tudta meg, hogy felesége meghalt a koncentrációs táborban, később a Vöröskereszten keresztül kapott értesítést lányai haláláról. Anne naplóját az egyik bújtatótól kapta meg, elolvasta lánya személyes gondolatait, a naplóhoz megjegyzéseket fűzött. 1947-ben adta ki, így lett Anne Frank naplója ismert és világhírű. Számos nyelvre lefordították, színdarabot, filmet, operát írtak belőle. (Új Könyvpiac/Wikipédia)