Kocsis Csaba: Ezüstkert

Irodalom

Bessenyei György halálának 195. évfordulója alkalmából írta meg Kocsis Csaba Ezüstkert című drámakötetét. A bemutató február 22-én, 17 órakor lesz a Litea Könyvszalonban (Budapest, I. kerület, Hess András tér 4).

A szerzővel Szentmártoni János, költő a kiadó (Magyar Napló) felelős szerkesztője beszélget. Közreműködik Berki Mónika színművész és Bodor-Palkó Pál előadóművész

Kocsis Csaba 1959-ben született Berettyóújfaluban. A főiskola elvégzése után dolgozott tanítóként, népművelőként, újságíróként. Jelenleg szülővárosában kulturális menedzserként tevékenykedik. 1977 óta szerkesztője a "Bihari Füzetek"-nek. Legutóbbi munkái: Kádár vitéz útja, (Barbaricum Könyvműhely, Karcag, 2001), Vízummal a szülőföldre (Szépírás Kiadó, Szolnok, 2004). Erdélyi Gábor útmutatását tartja irányadónak életében, miszerint: "aki nem jó lokálpatrióta, az nem jó patriótának sem". Így, Bihar szerelmeseként, szinte magától értetődő, hogy a nagy elődtől, a magyar felvilágosodás első óriásáról Bessenyei Györgyről drámát ír. Mária Terézia egykori testőr-költője, a bécsi és magyar udvarok hölgyeinek bálványa, a magyar kultúra európai szintre való fölemelésének egyik élharcosa a lehető legközvetlenebb módon, magánemberként jelenik meg az olvasók előtt: a "bihari remete" utolsó évei elevenednek meg a drámában, amelyben a nők emlékével, Sándor bátyja nemtörődömségével viaskodó Bessenyei ha társra lel is Anna unokahúgában, a vérségi kötelék és a közelgő halál megakadályozza, hogy szerelmük kiteljesedjék."

A Magyar Napló honlapja ITT.