Könyv Fischer Annie-ról, a csodagyerekből lett művészről

Irodalom

Fischer Annie neve már életében fogalom volt. Aki egyszer is hallotta őt játszani, az sohasem felejti el. Érzékeny, rejtőzködő művész volt.
Legendák keringenek arról, hogy milyen visszautasításban részesítette az interjúért esedező újságírókat. A hetvenes években állítólag egy alkalommal maga a tejhatalmú kultúrdiktátor és főideológus, Aczél György gorombította le nyilvánosan az egyik lap főszerkesztőjét, amiért nyilatkozatért merészelte ostromolni Fischer Annie-t.

Még 1995-ben bekövetkezett halála után is bizonytalan volt, hogy nyilvánosságra kerülhetnek-e azok a hangfelvételek, melyeket életében nem engedett a korszerű, digitális technikával megjelentetni.
A Hungaroton Kiadó műhelyének érdeme, hogy 1996-tól sorra jelentette meg CD-n azokat a felvételeket - Beethoven valamennyi zongoraszonátáját -, melyeket 1976-77 telén, Beethoven halálának 150. évfordulójának apropóján a Zeneakadémia Nagytermében 16 koncerten rögzítettek.
Ez a Fischer Annie-sorozat fantasztikus érték, s szerencsére olyan közkincs, amely minden zenerajongó számára hozzáférhető. Aki bármelyik korongot meghallgatja, rögtön képet kap arról, hogy a korabeli külföldi és hazai kritikák miért is írtak szuperlatívuszokban Fischer Annie-ról.

S most kezünkbe vehetjük a súlyos, dekoratív kötetet, amely kiváló tollú zenei szakemberek - Batta András, Gádor Ágnes, H. Magyar Kornél, Molnár Szabolcs, Székely György, Retkes Attila, Tóth Anna - szerkesztésében mutatja be a csodagyerekből világhírűvé lett muzsikust.
A pályatársak visszaemlékezései, a korabeli kritikák mellett összegyűjtve először jelennek meg Tóth Aladár írásai Fischer Annie-ról. A könyv számára bocsátotta rendelkezésre írását Schiff András, és készülő könyvének egy részletét Vásáry Tamás.
A kiadó külön köszönetet mondott Dévény Annának (a hazai mozgásgyógyászat nagyasszonyának), aki Fischer Annie elkötelezett rajongójaként páratlan dokumentumokat gyűjtött össze az elmúlt évtizedek során. Ez a kötet sokkal több, mint egy művész portréja: kortörténet egy olyan zenei és társadalmi korszakról, amit úgy hívtunk, hogy XX. század, s ami Fischer Annie nélkül elképzelhetetlen lett volna.
A Klasszikus és Jazz Kiadó példát mutat ezzel a kötettel: nemcsak üzleti szempontokat figyelembe vevő botránykönyvek kiadására lehet szakosodni, igenis van kereslet a nívós kiadványokra is. Az igényesen szerkesztett, osztályon felüli nyomdatechnikával előállított könyv sok zenerajongó szép karácsonyi ajándéka lehet.