Könyvbemutatók a 40. Magyar filmszemlén

Irodalom

Kocsis L. Mihály Bara Margit tekintete című könyvét december eleje óta olvashatja a közönség. A színésznő férje, Gyarmati Dezső volt vízilabdázó mesélt felesége megaláztatásairól, illetve színészi pályájának feladásáról. Az életművet üdvözölve a férfi elmondta, minden egyes oldal azt a kort adja vissza, amelyben egykor éltek, illetve azokat a pillanatokat, amikor Bara Margitot félreállíthatták a színészi pályáról. (Bara Margit a magyar játékfilmben címmel egy fotókiállítást is megtekinthetnek az érdeklődők az Urániában.)
 

zala_mark_marsek_gabi_saman_bymullermagda.jpg
Illusztrációinkat B. Müller Magdolna könyvéből válogattuk
 
A Parnasszus című könyvet maga a szerző, B. Müller Magda mutatta be. A kötetben 450 fotográfia látható, amely a standfotós munkásságának rémséges és csodás emlékeit, tehát az egyes forgatások szépségét és nehézségeit egyaránt bemutatja. A képekhez kommentárok is társulnak, amelyeket többek között Báron György, Gelencsér Gábor vagy Bikácsy Gergely szereztek.
 
Egri Lajos A drámaírás művészetéről írt könyvét a fordító, Köbli Norbert ismertette. A teoretikus munkásságát Magyarországon kevéssé ismerik, az ősszel megjelent gyűjteményt is New Yorkban adta ki a szerző 1942-ben. Köbli Norbert elsősorban a forgatókönyvíróknak, illetve a dramaturgoknak ajánlotta a magyarul 2008 őszén megjelent könyvet, amelyben Egri Lajos Arisztotelész hagyományos drámafelfogásával szembenálló gondolatokat fogalmazott meg. Mivel Hollywoodban nem volt forgatókönyvírói tankönyv, ezért egészen 1979-ig ebből a színházról szóló könyvből tanítottak.
 
A Magyar Operatőrök Társasága (HSC) képviseletében Kende János elnök nyitotta meg a szervezet első három könyvének bemutatóját. Kende elmondta, a HSC célja a könyvkiadással az, hogy olyan, az operatőr szakmához kapcsolódó kiadványokat jelentessenek meg, melyeket nem csak szakemberek, de laikusok is forgathatnak.
 
Vagyóczky Tibor operatőr, társszerző a Kézikönyv film & TV alkotóknak című munka ötödik, bővített kiadását mutatta be, amely a legfrissebb technológiai adatokkal kívánja segíteni minden filmes szakember munkáját, hogy lépést tudjon tartani a művészeti és technikai fejlődéssel. Vagyóczky elmondta, a fotografálás művészetét csak részben lehet tanítani, a kiadvány ezen ismeretek átadására vállalkozik. A könyv ajánlását a bemutatón jelen lévő Zsigmond Vilmos operatőr, a játékfilmes zsűri tagja írta.
 
Erdélyi László Attila szerző, a Színház- és Filmművészeti Egyetem docense a Labor kézikönyv - Analóg és digitális filmkidolgozás című könyvet ajánlotta a közönség figyelmébe, mely a szakmában használatos nyersanyagokról és azok laboratóriumi kidolgozásáról szól - nem csak laborosoknak, minden filmkészítőnek.  A szerző elmondta, a kiadvány születését a digitalizációs robbanáson túl az is indokolta, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói - Erdélyi tanítványai - használják az anyagot, elsősorban tehát nekik készült.
 
A HSC harmadik kiadványát, a HSC angol-magyar FILMES szó-tár című munkát Novák Emil operatőr, a Szemletanács elnöke és a szótár egyik szerkesztője prezentálta. A könyv a filmszakmában használatos kifejezéseket gyűjti össze és adja meg magyar értelmezésüket, ez elsősorban a külföldön dolgozó fiatalok számára készült segédanyag.