Koszorúzás József Attila szülőházánál

Irodalom


jozsefattila_szulohaza_budapest_gatutca_byuszegedhu.jpg
József Attila gát utcai szülőháza

(MTI) - Mint a József Attila Társaság alelnöke felidézte: a költő életében is átesett a világ egy súlyos gazdasági válságon, de József Attila példájából erőt merítve a ma emberének is érdemes bíznia abban, hogy "a létünk alapjait fenyegető" krízis és a kultúra presztízsvesztése kijátszhatók egymás ellen.

 
A költő kultuszának kialakulásában fontos szerepet játszott a "harcos, a mindenkori aktuális nézetét radikálisan vállaló ember attitűdje is", így élete, csakúgy mint költészete, tulajdonképpen kísérletezések sorozata - mondta Veres András. Mint megjegyezte, ritka, hogy valaki ilyen mértékben legyen részese a kor szinte valamennyi fontos poétikai törekvésének.
 
Az irodalomtörténész úgy vélekedett, József Attilát a nemzet Petőfihez hasonló halottjának, mártírjának tekinti. "Az már a változó idők jele, hogy míg korábban a nemzeti szabadságküzdelem szolgált keretül a meghozott áldozathoz, most már a társadalmi méltánytalanság okozta tragédia is elegendő hozzá" - hívta fel a figyelmet.
 
Veres András utalt arra, hogy 2009-ben egybeesik nagyszombat és a költészet napja. Reményei szerint a jövőben az irodalomra is feltámadás, újjászületés vár, hiszen a 2009-es Radnóti-centenárium évében "már különféle íróképző akadémiák között lehet válogatni; minden szöveg megjelenhet; az interneten pláne szabad a vásár. (...) Szédítő távlatok nyílnak előttünk. Úgy legyen!" - zárta gondolatát.
 
A költő Gát utca 3. szám alatti szülőházának udvarán Ferencváros önkormányzata nevében Gegesy Ferenc polgármester, a Magyar Írószövetség képviseletében Zsávolya Zoltán József Attila-díjas költő, a József Attila Társaság részéről Veres András és Rigó Béla vezetőségi tag, míg a Ferencvárosi Művelődési Központot képviselve Gönczi Ambrus, a Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény vezetője helyezett el koszorút.