Laikus olvasók?

Irodalom

Laikus olvasók? - A nem-professzionális olvasás értelmezési lehetőségei

című kötet bemutatója február 21-én kedden, 17 órakor lesz az Alexandra Könyvesházban (1055 Budapest, V. Nyugati tér 7.) A kötetet bemutatja Gács Anna irodalomtörténész, kritikus.

A kötet szerzői: Arató László, Beck Zoltán, Beke Judit, Benyovszky Krisztián, Friedrich Judit, Hajdu Péter, Horváth Györgyi, Kacsuk Zoltán, Kálmán C. György, Kaposi Dávid, Kérchy Anna, Kérchy Vera, Kiss Noémi, Kodaj Dániel, Kulcsár Szabó Ernő, Lóránd Zsófia, Menyhért Anna, Mesterházy Balázs, Molnár Gábor Tamás, Németh Zoltán, Parragh Szabolcs, Rákai Orsolya, Timár Borbála, Vaderna Gábor, Vári György.

A kötet a L?Harmattan Kiadónál jelent meg. Szerkesztették: Lóránd Zsófia, Scheibner Tamás, Vaderna Gábor és Vári György

Arató László: Tizenkét évi irodalomtanítás után miért nem válnak tömegesen olvasóvá a fiatalok? Válasz 12 pontban ? avagy tézisek a magyartanítás válságáról - a teljes szöveg ITT olvasható.

?Az irodalmi mezőn harc folyik: harc az uralomért, a hatalomért, azért, hogy a cselekvő a folyamatból minél több szimbolikus és valóságos tőkéhez juthasson. A legkomolyabb tét ebben a küzdelemben a mező azon szelete, amelyet kánonnak nevezünk: a kiválasztott, az értékes, a nagyrabecsült művek sora.? - Részlet Kálmán C. György: Te rongyos (elm)élet! c. könyvéből.

?Az elbeszélhetőséget megkérdőjelezni? ? megtörtént eset. Mégis a nyelvre való rákérdezések, és egyáltalán a rákérdezhetőség esélyeinek latolgatásai újabb végtelenekbe ütköznek, és újabb kifejezésekbe, kifejezhetetlenségekbe vesznek. A nyelv etimologizálása tagolhatónak tűnik, mégsem tagolták még teljesen. Azonban mindinkább biztosnak látszik az a tény, hogy a saját magáról való beszédet éppen a nyelv rejti magában, tehát az is egyre bizonyosabb, hogy további faggatózásaink tárgya is csak a nyelv lehet. A dolgozat témája tehát a nyelv és egy vers a nyelvről. A várt kristálytiszta logikán alapuló eredményeknek ? ha vannak olyanok egyáltalán ? csak a szó művészete, a költészet képes elébe sietni ? ahogy Paul Celan írja híres esszéjében, a Meridiánban. További témám nekem is a költészet, mely saját témája elé siet, és gondolati spekulációknak tűnő elérhetetlenség elérését tűzi ki célul. Arról a költészetről lesz szó tehát, mely a nyelvet képes elérni a nyelv által.? ? részlet Kiss Noémi: A nyelv mint lehetőség Paul Celan költészetében a Sprachgitter (Nyelvrács) c. vers alapján nevű tanulmányából.

A kiadó honlapja ITT.