(MTI) - A Paks melletti Cseresznyésen 18. alkalommal rendezik meg az alkotótábort, amely idén is bő egy héten át tart. A programra határon túli magyar középiskolások és pedagógusok érkeznek, elsősorban Paks testvérvárosaiból. A tábor rendszeres résztvevői Romániából a temesvári, kolozsvári, marosvásárhelyi, lupényi, petrozsényi és dévai, a Felvidékről a galántai, Kárpátaljáról a viski, a Vajdaságból pedig a Szabadkáról érkező diákok, akikhez paksi fiatalok és pedagógusok társulnak.
A tehetséges, a foglalkozások iránt érdeklődő gyerekeket előzetes egyeztetés alapján választják ki, a diákok jutalmul kapják a tábori részvételt, a tanulóknak és kísérőiknek csupán a lakóhelyük és Budapest közötti utazás költségeit kell állniuk. A paksi középiskolákat a tavasszal a városban rendezett anyanyelvi vetélkedő három legeredményesebb csapatának két-két tagja képviseli.
Lázár Ervin, a Tolna megyei kötődésű író életművének és sajátos világának megismerése azért is fontos a határon túli magyar fiatalok számára, mert munkásságával az ottani középiskolák nem foglalkoznak kiemelten ? mondta Baracskay Zsanett táborvezető.
A témához kapcsolódó kiscsoportos foglalkozásokon műhelymunka folyik a kísérőtanárok és paksi szakemberek vezetésével, az újságíró csoport tagjai megismerkednek a sajtó fortélyaival, és maguk szerkesztik a tábor lapját, a Visszhangot. A filmes csoport tagjai a többszörös díjnyertes paksi rendezőpáros, Babai István és Kövi Gergő irányításával tanulmányozzák a filmkészítéshez szükséges technikai eszközöket, azok használatát, majd saját alkotói képzeletükre hagyatkozva elkészítik a tábor filmjét. Lesz még vers- és prózamondó, zene-, dráma-, valamint fotócsoport.
Bár a tábor tíz napja főként alkotói munkával telik, vetélkedőket, koncertet, humoros estet, bulit is szerveznek és felkeresik a paksi és siófoki strandot is. Az első napon, szombaton Szakonyi Károly Kossuth-díjas író előadását hallgathatják meg a résztvevők Lázár Ervin életéről és inspirációiról, és szintén ezen a napon a Pro Artis Színtársulat bemutatja Szakonyi Károly Zenede című művét.
A táborba várják előadóként Dávid Ádám gyermekirodalmárt, Lázár Zsuzsát, az író húgát, gyermekkori jó barátját, Renkecz Józsefet, kirándulást tesznek Lázár Ervin gyermekkorának színterére, a Nagyszederfához, valamint Felsőrácegresre, az Illyés Gyula Iskolamúzeumba.