Lovas Ildikó kapta a Rotary Irodalmi Díjat

Irodalom

Lovas Ildikó

(MTI)Horváth Péter Bogárvérrel című regénye és Tóth Krisztina Pixel című műve, amely a megmérettetés utolsó körében versenyzett Lovas Ildikó munkájával, az alapítvány elismerésében részesült.

 
A Szabadkán élő és alkotó Lovas Ildikó elmondta, fontos számára, hogy létezik olyan szellemiség, amely lényegesnek tartja a segítő szándékot, és azt, hogy a művészetben, az irodalomban is megjelenjen az a szellemiség, amelyet képvisel. Ezt úgy teszi, hogy kirekeszti a díj odaítélésének folyamatából az ide- vagy odatartozást. "Páratlan, hogy ennyire független a díj a különböző irodalmi lobbiktól" ? tette hozzá.
 
Lovas Ildikó regényének két főszereplője Kozma Léni, a szabadkai tanárnő és Leni Riefenstahl, a hitleri propagandagépezet tehetséges dokumentumfilm-rendezője, a "két kis kavics", ahogy magukat nevezik, nevezték. De valóban kis kavicsok vagyunk-e a történelem fogaskerekei között, s ha igen, akkor meg tudjuk-e akasztani a kerekek forgását, vagy összemorzsolódunk közöttük? ? teszi fel a kérdést a könyv írója.
 
"Mindig megéri kiállni az eszmékért, akkor is, hogyha összetör" ? mondta a szerző hozzátéve, hogy az előző regényeiben is erről ír "kertvárosi háziasszony-forradalmárként". Mint mondta, az ember, amikor értékrendet képvisel, gyakran kerül abba a helyzetbe az életében, hogy jobbról is, balról is azt gondolják, hogy a másik oldalhoz tartozik, holott csak egy adott értékrendhez kapcsolódik.
 
Lovas Ildikó korábbi, Spanyol menyasszony című regénye már az első Rotary Irodalmi Díj nyolcas listáján is szerepelt 2008-ban.
 
A Rotary Irodalmi Díjat az előző év kimagasló magyar irodalmi műve érdemelheti ki, az, amelyik "leginkább kifejezi a Rotary szellemiségét". A díjazott személyére egy titkos összetételű zsűri tesz javaslatot, a végső döntést a háromtagú kuratórium hozza meg. Ennek tagja Sumonyi Zoltán költő, író, a Magyar PEN Klub elnöke, Gömöri György költő és Ilia Mihály irodalomtörténész.
 
A díjat 2008-ban Lator László költő, irodalomtörténész, 2009-ben Darvasi László író, 2010-ben Szilasi László író, irodalmár vehette át.