Macondó irodalom marad

Irodalom

(MTI) - "A Száz év magány lapjain pontos leírást találunk Macondóról, márpedig az megegyezik Aracatacáéval" - mondta a BBC brit közszolgálati rádiónak és televíziónak Pedro Sánchez Rueda, az ötvenkétezer fős község polgármestere, aki a település nevét ki szerette volna egészíteni a regényben szereplő Macondóval, ezért szavazást rendelt el.

A Nobel-díjas író, Gabriel Garcia Marquez Aracatacában, az akkor alig néhányszáz főt számláló kolumbiai faluban született. Aracatacában még ma is ugyanúgy kószálnak a kutyák és a borjúk az utcákon, az emberek pedig ugyanannyira babonásak, mint Marquez Macondójában, a település azonban sokat változott.

Aracatacában főleg állattenyésztéssel, olajpálma- és banántermeléssel foglalkoznak, a városka jövője pedig - az eladósodottság ellenére - igen ígéretesnek tűnik. "A szavazással kiléphetünk a nemzetközi színtérre, fellendíthetjük a turizmust" - mondta Rueda, aki egy táblát is készíttetett a következő szöveggel: "Isten hozta Aracataca-Macondóban, a mágikus realizmus földjén."

A névváltoztatási tervnek szép számmal akadtak ellenzői is, például Alvaro Saade, aki az "Aracataca és punktum" feliratot festette a pólójára. A szavazás végül rendkívül alacsony részvétellel zajlott, így Marquez Macondója továbbra is irodalom marad. "Szerencsére Macondo nem egy hely, hanem egy lelkiállapot, ahol mindenki azt lát, amit akar, és úgy, ahogy akarja" - fogalmazott egyszer maga Gabriel Garcia Marquez.