Magyar írók emlékeznek a rendszerváltásra New Yorkban

Irodalom

 Nádas Péter

A PEN az Extremely Hungary, azaz a New York-i és washingtoni Magyar kulturális évad szervezőivel szorosan együttműködve alakította ki idei programját, melyben számos magyar vonatkozású esemény is szerepel. Az irodalom, a kulturális eszmecsere ünnepeként ismert PEN World Voices Festivalt ötödik alkalommal rendezik meg.

 
Az idei fesztivál központi témája az evolúció és a forradalom ("Evolution/Revolution") kérdése, mivel 2009-ben számos jeles évforduló - többek között Galilei teleszkópja (1609), Darwin A fajok eredete című műve (1859), a kubai forradalom (1959), valamint a kommunista rezsim összeomlása (1989) - kapcsolódik megannyi jelentéssel ehhez a témakörhöz. A gazdasági válság miatt 2009 is egy ilyen emlékezetes évforduló lesz modernkori történelmünkben, melynek hatásai már most számos alkotás ihletőjévé váltak. A fesztiválon 40 ország 160 művésze reflektál a világban zajló gazdasági és társadalmi változásokra, azok vallási, politikai, nyelvi, zenei és irodalmi vonatkozásaira.
 
Az idei, magyar fókuszú programsorozat kiemelt vendége Nádas Péter. A fiatal, kortárs irodalmat Babarczy Eszter, Bán Zsófia, Garaczi László, Nádas Péter és Térey János képviselik. Az esemény elnöke Salman Rushdie, igazgatója Caro Llewellyn.
 
A május 3-án 13 és 15 óra között a brooklyni Empire-Fulton Ferry State Parkban megrendezett Páneurópai Piknik 2.0 elnevezésű program annak az 1989-es történelmi eseménynek állít emléket, amikor egy békedemonstráció keretében pár órára megnyitották az osztrák-magyar határt, és így kelet-németek százai mehettek át Ausztriába. A vidám, családi hangulatú, ám nem mindennapi pikniken előad Michael R. Meyer, a Newsweek 1989-es kelet-európai tudósítója, Babarczy Eszter történész, újságíró, George Hoffmann-Ostenhof újságíró és Alexander Wind, az 1989-es piknik szervezője. Az eseményen fellép a Hungry March Band és Másik János. Május 1-jén este Four/Négy címmel a Hungarian Cultural Centerben négy kortárs magyar író, Babarczy Eszter, Bán Zsófia, Garaczi László és Térey János beszélget az 1989 utáni időszak irodalmi és kulturális változásairól saját műveiken keresztül.
 
Április 30-án a New York-i könyvszemle keretében neves politikai és gazdasági szakemberek - Soros György, Bill Bradley szenátor, Niall Ferguson, Paul Krugman, Nouriel Roubini és Robin Wells - beszélgetnek a gazdasági válság okozta rövid- és hosszú távú változásokról, a kiút lehetséges alternatíváiról a Metropolitan Múzeumban.
 
A PEN World Voices Fesztivál további magyar vonatkozású eseményeiről a http://www.pen.org és http://www.extremelyhungary.com oldalakon olvashatnak.