Magyar stand a negyedszázados Párizsi Könyvszalonon

Irodalom

Ma délelőtt - az UNESCO által is József Attila-évnek nyilvánított rendezvénysorozat jegyében kerekasztal-beszélgetést rendeztek a Salon du Livre Agora termében ?A magyar irodalom és a pszichoanalízis: József Attila, Kosztolányi Dezső és Márai Sándor? címmel. A rendezvényen először Fejtő Ferenc író emlékezett József Attilára, majd felszólalt Karátson Endre író, Kassai György műfordító, valamint Tverdota György és Francois Sauvagnat irodalomtörténészek.

A Salon du Livre (könyvszalon) Agora termében tartott egyórás beszélgetést követően átadták a Nicole Bagarry Karátson-díjat. A legjobb magyar nyelvről franciára átültetett irodalmi mű francia anyanyelvű fordítójának járó 2000 eurós jutalmat idén Chantal Philippe-nek ítélték oda Szabó Magda Az ajtó című regényének francia fordításáért.

A rendezvénysorozat a Párizsi Magyar Intézet szervezésében a NKÖM, az NKA, a József Attila emlékév, a Balassi Bálint Intézet, az UNESCO, a párizsi magyar nagykövetség, a párizsi Magyarságtudományi Központ és a Párizsi Magyar Intézet Baráti Köre támogatásával zajlik.

Március 18-23. között zajlik a legfontosabb franciaországi könyvkiadási és irodalmi esemény, a párizsi Salon du Livre, mely ideje alatt a Párizsi Magyar Intézet is falain kívülre helyezi átmenetileg rendezvényei helyszínét: a könyvszalonon immár negyedik alkalommal képviseli Magyarországot önálló standdal.

A könyvvásáron való, immár negyedik éve tartó folyamatos jelenlét jelentősen növeli a magyar könyv és irodalom tekintélyét és iránta irányuló érdeklődést Franciaországban. A Párizsi Magyar Intézet idén több mint 300 magyar vonatkozású, mintegy 70 ? francia, belga, svájci és 26 magyar ? kiadó által megjelentetett könyvet állít ki a Szalonon. A standon irodalmi műveket, a 2001-es magyar év kiadványait, művészeti kiadványokat, szótárakat, turisztikai, történelmi munkákat, gyerek-, mese- és szakácskönyveket egyaránt találhatnak a látogatók. A mintegy 170 szerző közül egyes nevek ? így Esterházy Péter, Ágota Kristof, a Sorbonne újdonsült díszdoktora, Kertész Imre, Kosztolányi, Márai Sándor, Szabó Magda vagy Fejtő Ferenc - már ismerősen csengenek Franciaországban ? másokat pedig itt fedezhetnek fel maguknak a francia olvasók.

Újdonságként jelenik meg a kínálatban Kertész Imre újabb franciául megjelent műve, Az angol lobogó, Bródy Vera kreatív, érdeklődő gyerekeknek és felnőtteknek szóló könyve, a Papírállatok, Janikovszky Éva franciául olvasható munkái, Szabó Magda Pilátus, a Műcsarnok és a Mai Manó Magyar Fotográfusok Háza kiadványai, valamint a híres brazil zenész-író, Chico Buarque nagy sikert aratott Budapest című regénye. Ugyancsak idén először jelen lesznek a standon a Magyarországon is működő francia kiadó, a l?Harmattan publikációi.

A vásár hat napja alatt mintegy 2000 szerző dedikálja művét a több mint 1200 francia és külföldi kiadó standján. A könyv barátai a regénytől a versesköteteken át a képregényig, a gyerekkönyvektől az esszéken át turisztikai kiadványokig minden műfajt megtalálhatnak. A Salon du Livre idei díszvendége az orosz irodalom: a 700 m2-es orosz pavilonban több mint 40 orosz kiadó kínálja klasszikus és kortárs szerzők munkáit. A külföldi irodalmat további 25 ? köztük a magyar ? stand képviseli a vásár Cosmopolivres /?Kozmopokönyv?/ negyedében. A könyvvásárra érkező érdeklődő meglátogathatja többek között a Forumot, a Virgin kamasz sarkát, a képregénynek, valamint a művészeteknek szentelt részt, a Tudomány Bárt, a legnagyobb tekintélyt jelentő Agorát, melynek programjában először kapott helyet a magyar irodalom; illetve számos szerzővel találkozhat, részt vehet vitákban és számos játékban, vagy éppen az idén négyszáz éves Don Quijote négy napon át tartó felolvasását hallgathatja meg. A rendezvény 50000 négyzetméteren zajlik, 900 francia és 300 külföldi kiadó részvételével. A hat nap alatt 400 találkozóra kerül sor. 2004-ben a könyvkiállítást 185 000-en - köztük 20 000 diák és fiatal, valamint és 1200 újságíró ? tekintették meg. Tavaly egy fő átlagosan hét órát töltött a Versailles-i kapunál lévő kiállítócsarnokban, míg pénztárcája a 76 euróval lett könnyebb.

Március végén folytatódnak a József Attila születésének 100. évfordulója alkalmából rendezett programok:

25-én Somogyi Ferenc külügyminiszter, a József Attila Emlékbizottság tagja felavatja József Attila emléktábláját, amely ezentúl újra látható egykori szállodájának, a mai Hőtel Atlantis Saint-Germain des Prés-nek falán. Az új emléktábla a PMI kezdeményezésére készült el kerül vissza a szálloda falára, melyben József Attila 1926-ban lakott.

30-án és 31-én kétnapos nemzetközi konferencia zajlik ?József Attila új megközelítésben? címmel a Párizsi Magyar Intézetben.

Ugyancsak 30-tól tekinthető meg a párizsi UNESCO székház Salles des Pas Perdus termében a József Attilát bemutató multimédia tárlat, amelyet Benedek András, a NKÖM közigazgatási államtitkára nyit meg, Koichiro Matsuura főtitkár jelenlétében.

Március 31-én 19 órakor zenés irodalmi estre kerül sor ?Mítoszok és lázadások. Fiatal költők és József Attila? címmel Jónás Tamás, Lackfi János költők és Gubányi György gitárművész részvételével.