Magyarország a 2006-os bolognai gyermekkönyvvásár díszvendége

Irodalom

(MTI) Az ez évi, 42. könyvvásár április 13-án kezdődik az egyeteméről ezer éve híres olasz városban, Magyarország a kiállításon negyedszer vesz részt önálló nemzeti standdal, ezúttal kétszáz kötet lesz látható. A négy nap során gyermekkönyvek színe-javát mutatják be, harminc illusztrátor harminc munkáját állítják ki - tájékoztatott Sárkány Győző, a magyar szakmát összefogó szervezet, a Magyar Illusztrátorok Társaságának elnöke.

A nemzeti standon Magyarország az idei 32 helyett jövőre kétszáz négyzetméteren mutathatja be legszínvonalasabban illusztrált könyveit, a díszvendég státus a magyar könyvkultúra és illusztrációs szakma kiugrási lehetősége lesz - mondta. Schneider Márta úgy fogalmazott: nagyszerű könyvkiadásunk és illusztrátoraink vannak, szeretnénk megmutatni Európának, milyen jók vagyunk ebben a műfajban. Magyarország a tervek szerint 2006-ban nem csak a könyvvásáron, hanem Bologna városában is megjelenik majd különféle programokkal - mondta, hozzátéve, az olasz vásáron mindenki ott van, aki ezen a piacon valamit el kíván érni.

A Magyar Illusztrátorok Társasága 1994 óta szerepel kiállításokkal, katalógusokkal és programokkal a világ illusztrációs fórumain, Olaszországon kívül egyebek között Németországban, Japánban és Dél-Amerikában. A nemzetközi szakmai rendezvényeken való rendszeres részvétel elismerést és népszerűséget, nemzetközi díjakat hozott a magyar gyermekkönyv kultúrának és könyvillusztrátori szakmának, az olasz fél ez alapján hívta meg Magyarországot 2006-ban az úgynevezett illusztrátor-díszvendég szereplésre.

Magyarországról általában a legtöbb gyermekkönyvet közreadó Móra és az Alexandra Kiadó utazik el Bolognába, ahol nemzetközi zsűri válogatja ki a legtehetségesebb alkotókat. Az évente megjelenő katalógusba mintegy háromezer alkotó munkája közül kétszáz illusztráció kerül be. Udvary Ildikó művészettörténész fontosnak mondta, hogy a gyermekkönyveket színesítő vizuális alkotások a szöveg olvasása mellett és helyett elindítják a gyerekeket a könyv adta élmény útján. Mint kifejtette, a mai fiatalok olvasási problémáin kívül a vizuális alkotások befogadásával kapcsolatban is súlyos problémák tapasztalhatók. Az emberek annyira megszokják a rájuk ömlő képi világot, hogy a korábbiaknál nehezebben tudnak különbséget tenni az értéket képviselő alkotások és a silány, egy pillanat alatt semmibe tűnő látványok között.

A gyermekkönyvek jól megoldott vizuális tartalma sokszor a felnőtt korig elkísér - mondta a művészettörténész, példaként említve Réber László, Reich Károly vagy Rényi Krisztina legendás rajzait.