Márai hagyatéka

Irodalom


maraisandor_20081125.jpg
Márai Sándor
(MTI) - San Diego jelenében fontos szerepet játszik a különböző kultúrák együttélése. Márai utolsó tíz éve, amelyet a városban töltött, szintén hozzájárult e sokszínűség erősítéséhez. A város méltán emlékezik a nagy íróra - mondta Jerry Sanders polgármester, amikor vasárnap felavatták a kaliforniai város Balboa parkjában a bronz emléktáblát. Csikai Márta szobrászművész alkotása a magyar Külügyminisztérium külföldi magyar emlékek megőrzése pályázatán elnyert pénzügyi támogatással készült el.
 
Az emlékmű jó példája San Diego nyitottságának - fogalmazott a polgármester, aki Bokor Balázs főkonzullal közösen avatta fel a táblát. Bokor Balázs arról beszélt, hogy Márai élettörténete "az elvek melletti maradéktalan kiállásra sarkall mindannyiunkat". A függetlenség, az önbizalom és az elvi cselekvés igénye pontosan annyira amerikai érték, mint magyar - tette hozzá.
 
Az ünnepségen Bács Ferenc színművész, Márai korábbi filmbeli megformálója, az Emigráns című film főszereplője az író Füveskönyv című művéből olvasott fel részleteket. Az eseményen Márai családtagjai is részt vettek (az írónak három unokája él Dél-Kaliforniában: Jennifer Marai Bazzel, Lisa Phillips és Sarah Marai).
 
Az évforduló kapcsán a magyar főkonzulátus San Diego város polgármesteri hivatalával és a helyi Magyar Házzal együttműködve szervezte meg a Márai-emlékünnepség eseményeit.
 
A városi központi könyvtár előadótermében angol nyelvű Márai-szimpóziumot tartottak, amelyen az Amerikában élő Márai-leszármazottak nevében az egyik unoka, Liza Philips, a magyarországi örökösök nevében pedig Jáky Judit üdvözölte az egybegyűlteket. Az előadók között volt John Ridland, a Santa Barbara-i Egyetem professzora, Peter Czipott, Márai több művének angol fordítója, Joyce Corbett, a San Diegó-i Mingei Múzeum kurátora, továbbá Mészáros Tibor, a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) főmunkatársa és Ungvári Tamás, a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem professzora.
 
Ungvári Tamás a legnagyobb magyar nyelvű amerikai lapban, az Amerikai Magyar Népszava Szabadságban az évforduló alkalmából megjelent írásában megjegyezte: Márai egyik naplójegyzetében paradox módon a honvággyal magyarázta Magyarországról való elmenekülését. "Egy tisztességesebb, öntudatos Magyarországra vágyott, és azt helyben nem találta, így aligha volt más választása, mint elhagyni a bolsevizálódó Budapestet" - írta a professzor.
 
A San Diegó-i könyvtár rendezvényén felolvasták Szörényi Éva, a Los Angelesben élő 92 éves Kossuth-díjas színművésznő, Márai egykori jó barátja visszaemlékezését az íróról és a vele történt utolsó találkozójáról. A szimpózium után megnyílt a PIM vendégkiállítása. Az emlékünnepségek zárásaként a könyvtárban hétfőn levetítik Sipos József Eszter hagyatéka című, Márai műveiből készült filmjét.
 
Márai-szemináriumot rendeznek csütörtökön Los Angelesben, a Kaliforniai Egyetem magyar klubjában is. Havasi Judit előadóművész Márai monodrámáját, az Eszter hagyatékát mutatja be március 5-én a főkonzuli rezidencián.
 
A Los Angeles-i magyar főkonzulátus - amely kiemelt feladatának tekinti Márai Sándor hagyatékának ápolását, a San Diegó-i utolsó évtized bemutatását - az évforduló eseményeiről díszes kiadvánnyal fog megemlékezni, amelyben megjelentetik a vasárnapi szeminárium előadásainak szövegét is.