Maratoni felolvasás hajnalig - Adytól Závadáig

Irodalom

100 éve, hivatalosan 1908. január 1-jén jelent meg a Nyugat folyóirat első száma. Mit jelent ma ez a lap számunkra? Hogyan élnek tovább a szerzők és műveik a jelenkor alkotóinak életművében, gondolataiban? A Petőfi Irodalmi Múzeum által felkért kortárs írók, költők olvasnak fel (amit online is nyomon követhetünk a PIM honlapján) egy-egy írást a Nyugat számaiból, mely szívüknek a legkedvesebb, vagy gondolati szempontból meghatározó volt számukra pályájuk során, illetve alkotóját tartják művészi fejlődésük szempontjából fontosnak.

 
Egyúttal rövid beszélgetés keretében indokolják is választásukat. A kiválasztott mű lehet vers, próza, esszé, illetve tanulmány, annak egésze vagy részlete. Az est érdekességét csak fokozza, ha többen ugyanazt a művet választanák, de eltérő indoklással, fény derülhetne arra, ki mely írásokra helyezi a hangsúlyt egy-egy alkotó esetében.
 
Akik felolvasnak: Békés Pál, Borbély Szilárd, Csaplár Vilmos, Dunajcsik Mátyás, Erdős Virág, Ferencz Győző, G. István László, Györe Balázs, Háy János, Hazai Attila, Kántor Péter, Kemény István, Kiss Judit Ágnes, Kornis Mihály, Kőrösi Zoltán, Márton László, Németh Gábor, Parti Nagy Lajos, Péterfy Gergely, Podmaniczky Szilárd, Rácz Péter, Sándor Iván, Szabó T. Anna, Szálinger Balázs, Szijj Ferenc, Szilágyi Ákos, Szőcs Géza, Tóth Kriszta, Várady Szabolcs, Vathy Zsuzsa, Zalán Tibor, Závada Pál.
 
Miközben a kortárs írók olvasnak, a Nyugathoz köthető eredeti felvételek, filmfeldolgozások, interjúk, archív anyagok pörögnek a múzeumban, illetve hangfelvételek, zenei feldolgozások, előadóművészek előadásai segítenek visszarepíteni az érdeklődőket a XX. század elejére-közepére. A képet az PIM aulájában a falra kivetített nyugatos írók, szerkesztők portréi, kávéházi enteriőrök, a korabeli Pest hangulatát idéző fényképek teszik teljessé.
 
A szervezők gondoltak a gyerekekre is, nekik irodalmi félmaratont szerveznek. 16 órától startol az akadályverseny a 100 éves a Nyugat kiállításban és a múzeum kertjében.