Márványtábla Hamvas Béla emlékére

Irodalom


hamvasbela.jpg
Hamvas Béla

Hamvas Béla a magyar irodalom különös, egyedülálló alakja. Érdeklődése rendkívül szerteágazó területeket ölelt fel, mint például a klasszikafilológia, a művészettörténet, a keleti vallások és a szent nyelvek, ezek közül is elsősorban a szanszkrit. Írásai nehezen kategorizálhatók, néha a filozófiához, máskor a kultúrtörténethez, megint máskor pedig a teológiai értekezésekhez közelítenek. A legkülönbözőbb írásokat mégis közös nevezőre hozza Hamvas gondolatvilágának fókusza, a tradíció, melyen ő elsősorban az őskori emberiség szellemi hagyományát értette - írja a Danyi Zoltán, a szerző munkásságnak egyik szakavatott ismerője. Az ősi tradíciót Hamvas a nagy szentkönyvek alapján rekonstruálta, ezzel ismét egybefogta "az emberiség szétszakadt szálait".

 
A pénteken felavatott márványtábla, amellyel Zugló önkormányzata állított emléket Hamvas Bélának, a XIV. kerületi Erzsébet királyné útja 11. számú ház falán emlékezteti a járókelőket arra, hogy 1945 és 1968 között ott élt és alkotott a Kossuth-díjas író, filozófus.
 
A pénteki ünnepségen köszöntőt mondott Weinek Leonárd, a XIV. kerület polgármestere. A tudós-művészre Dúl Antal, a Hamvas Béla-életmű gondozója emlékezett.