Medvék és más történetek az Ernst Múzeumban

Irodalom


labassendre_janossylajos.jpg
Lábass Endre és Jánossy Lajos

Egy medvekutató feljegyzéseiben olvashatjuk: ?Az elképzelt medve és a valóságos medve között nincs is olyan nagy különbség.? Vagy mégis? Az Átfestett ikonok című kiállításhoz kapcsolódó irodalmi estet Kelemen Károlynak az Ernst múzeumban még július 15-ig látható medvéi inspirálták.

 
Csütörtökön este Lábass Endrét hallgathatjuk, aki Kokas Ignác és Dienes Gábor tanítványaként tanult festő, utcákat, kapualjakat, gangokat és azokban gubbasztó, egyszeri és csodálatos lényeket lencsevégre kapó, a város rejtélyes másvilágát ismerő fotós, író. Budapest legapróbb zegzugainak is szeretettel és részvéttel telt ismerője, aki nem csak várostörténeti kurzust tartott az Eötvös Collegiumban, de a 80-as években (az utóbbi időkben újra) házszínházi előadásokat rendezett a Belváros bérházaiban. József Attila- és Budapestért-díjas. Íróként olyan kötetek fűződnek a nevéhez, mint a Felnőttláncfű, de művészettörténeti kurzusai mellett irodalmat is tanított az Iparművészeti Főiskolán.
 
Őt a volt rádiós, kiadói és folyóirat-szerkesztő Jánossy Lajos író, kritikus, a Nulladik óra, a Hamu és ecet, valamint az Ebedli a kezdőkörön szerzője kérdezi. A Litera irodalmi portál jelenlegi szerkesztője nem először beszélget Lábass Endrével. 
 
Darvas Kristóf zenész, zeneszerző. Dolgozott a Krétakör Színház zeneszerzőjeként és zenei közreműködőjeként. Írt filmhez, színházi előadásokhoz is zenét. A színház mellett különböző formációkban alternatív együttesek több hangszeren játszó (tangóharmonika, zongora) résztvevője is. Tagja volt Rutkai Bori Specko Jedno nevű zenekarának. Saját műsora is van Beat és underground bárzongorára címmel, mindemellett rendszeresen közreműködik irodalmi esteken.