Megalakult a Nagy Gáspár Alapítvány

Irodalom


nagy_gaspar_x.jpg
Nagy Gáspár

Az alapítvány emléket kíván állítani Nagy Gáspár költő, író, folyóirat- és rádiós szerkesztőnek, a magyarság hagyományaihoz, a kereszténység örök értékeihez szorosan kötődő életművének, annak érdekében, hogy az életmű a nemzeti kultúra szerves részévé, eleven hagyományává váljék.

 
Az alapítvány e célokkal segíti a magyar irodalom és a hozzá kapcsolódó társművészetek (képző- és zeneművészet) értékeinek bemutatását, különös tekintettel a XX. század második felétől kezdődően létrejött alkotásokra. Támogatni és ösztönözni kívánja azokat a törekvéseket - határainkon belül és túl - amelyek a magyar nép történelem során felhalmozott értékeit tudatosítják, őrzik és gyarapítják.
 
Az alapítvány kuratóriuma: dr. Görömbei András (elnök), Pécsi Györgyi (alelnök), Szabó Márta (alapító), dr. Petrik Béla (titkár), Monostori Imre, Ablonczy László, dr. Korzenszky Richárd, dr. Jánosi Zoltán, dr. Nagy Gábor, Orosz István, Papp Endre (kurátorok)
 
Nagy Gáspár tanulmányait a Pannonhalmi Bencés Gimnáziumban, majd Szombathelyen népművelés és könyvtár szakon végezte. 1976-80 a Móra Kiadó szerkesztője. 1981-től 1985-ig a Magyar Írószövetség titkára, 1985-től a Bethlen Gábor Alapítvány titkára, 1988-tól a Hitel című irodalmi folyóirat szerkesztője, 2004-től a Magyar Katolikus Rádió kulturális szerkesztőségének vezetője volt. 2000-ben tagjai közé választotta a Magyar Művészeti Akadémia. József Attila -, Kossuth-, Magyar Örökség-, Prima-díjjal és számos más elismeréssel méltatott költő.
 
Életművének fontos része volt az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékének őrzése és eszméinek képviselete. Több műve, köztük A Fiú naplójából (1981) és az Öröknyár: elmúltam 9 éves (1983) című verse az 1989-es politikai rendszerváltás szellemi előkészítője.