Megjelent a Műhely folyóirat Vonat című száma

Irodalom

A beszélgetésre meghívott alkotókat Czetter Ibolya először az utazással kapcsolatos érzelmeikről, tapasztalataikról kérdezte. Podmaniczky Szilárd szerint az utazás olyan állapotot okoz, aminek ideje alatt az ember passzív résztvevője a folyamatosan változó környezetnek. A Vonatban megjelent elvágyódásról szóló novellájával kapcsolatban hangsúlyozta: veszélyes téma számára ez a változás, mert ha megszeret egy helyet, nehezen hagyja el. Ugyanakkor a változást csak társaságban lehet átélni, ami gyakran összefügg az utazással, ez pedig érdekes ellentmondás az író szerint.

 
Vörös István a kérdésre válaszolva elmondta, leginkább az íróasztala mellett szeret utazni, mert úgy érzi, ott ülve bárhová eljuthat. A költő hozzátette: szeretne persze elmenni Párizsba, érdekelnék a maja piramisok is, és még sok-sok olyan hely, amely az ókorban virágzott.
 
Jász Attila szerint az utazásban az a legjobb, ha egy vonatablakhoz leül az ember és bámul kifelé. Ilyenkor elmosódik a táj, ami rendkívül poétikus pillanat, mert az írás előtti ihletettséghez hasonló állapotot teremt a költő szerint.
 
Szunyogh László kifejtette, ezt az elmosódó tájat ő rétegesnek látja, ami a folyamatos mozgás mögött rendkívül statikus élményt nyújt. Ezeket a hatásokat próbálta feldogozni a tematikus számhoz kapcsolódó művein, melyeket a beszélgetés helyszínén, a Savaria Egyetem B. épületének tanácstermében tekinthetett meg a hallgatóság.
 
Podmaniczky Szilárd társai véleményét foglalta össze, ők a befelé utazást kedvelik, ami szerinte azt eredményezi, hogy csak magával foglalkozik az ember. A költő bevallotta, régebben ő is ezt részesítette előnyben, de mostanában már kifejezetten a valóságban zajló eseményeket szereti leírni.
 
Villányi László a Vonat című szám kapcsán elmondta, jó látni, hogy egy-egy új téma hogyan ihleti meg az alkotókat, illetve miképpen reagál írásaikra az olvasóközönség. A változatos tematika pedig remélhetőleg egyre több olvasóhoz jut el, illetve új tehetségeket is megihlet, így pedig lehetőségük nyílik a publikálásra.
 
A beszélgetés végén az irodalom helyzetére terelődött a szó, amiről egyöntetű véleményt alkotva mondták el az írók, hogy a folyóiratok olvasásától elfordul közönség, de a könyvvásárlás sincsen jó helyzetben. Podmaniczky Szilárd ismertette őszi tervét, miszerint egy ismert online felületet szeretne létrehozni, ahol nem új írások elkészülését sürgetné, hanem a már meglévő munkákat szeretné népszerűsíteni.