Megnyílt Európa digitális multimédia-könyvtára, az Europeana

Irodalom

(MTI) - A www.europeana.eu címen elérhető portál az induláskor több mint 2 millió "tételt" - könyveket, térképeket, hangfelvételeket, fényképeket, levéltári anyagokat, festményeket, filmeket - tesz hozzáférhetővé az Európai Unió országainak nemzeti könyvtáraiból, illetve kulturális intézményeiből.

 
Európa kulturális örökségének ezt az interneten ingyenesen elérhető - irodalmi, művészeti, tudományos, politikai, történelmi, építészeti, zenei, illetve vizuális kultúrát tartalmazó - tárházát folyamatosan kívánják bővíteni, valamint interaktív felület megnyitását tervezik. Brüsszel a magánszférát is bevonni kívánja az európai digitális könyvtár további kiterjesztésébe.
 
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke szerint "az Europeana nem pusztán könyvtár, hanem sokkal inkább valódi hajtóerő, amely a XXI. századi európaiakat arra készteti, hogy példaképként tekintsenek innovatív elődeik, mint például a reneszánsz kor nagyjainak kreativitására".
 
Viviane Reding, az EU információs társadalomért és médiaügyekért felelős biztosa azt emelte ki az Europeana indítása kapcsán, hogy ez a digitális könyvtár "korszakokon és határokon átívelő utazást nyújt". "Felkérem Európa kulturális intézményeit, könyvkiadóit és technológiai vállalatait, hogy további digitális tartalommal töltsék fel az Europeana könyvtárat. Az Europeana a kreatív részvétel könnyen elérhető, interaktív eszköze kell legyen azok számára, akik saját alkotásukkal maguk is hozzátenni szeretnének az európai kultúrához, és másokkal is meg kívánják osztani. Célom az, hogy 2010-re az Europeana legalább 10 millió könyvtári tételt tartalmazzon" - tette hozzá Reding.
 
Az Europeana lehetőséget nyújt Európa könyvtárai, archívumai és múzeumai digitalizált gyűjteményeinek egy helyen történő keresésére és böngészésére, vagyis a felhasználók úgy tudnak egy adott témában kutatni, hogy nem kell többféle honlapot és forrás meglátogatniuk.
 
Az Europeana kezdeményezést 2005-ben indította el az EU "kormánya", az Európai Bizottság. Megvalósítása szoros együttműködésben zajlott a nemzeti könyvtárakkal és a tagállamok más kulturális intézményeivel. Az Europeana üzemeltetője a főbb európai könyvtáregyesületeket, archívumokat, múzeumokat, audiovizuális archívumokat és kulturális intézményeket tömörítő Európai Digitális Könyvtár Alapítvány. Az Europeana informatikai hátterét a Koninklijke Bibliotheek, a holland nemzeti könyvtár biztosítja.
 
Európa-szerte több mint ezer kulturális szervezet járult hozzá anyagokkal az Europeana feltöltéséhez. Európa múzeumai, köztük a párizsi Louvre és az amszterdami Rijksmuseum a gyűjteményükből származó digitalizált festményekkel és műtárgyakkal gazdagították a projektet. Az állami archívumok fontos nemzeti dokumentumokat tettek elérhetővé, a franciaországi Institut National de l'Audiovisuel 80 ezer darab, a XX. századot áttekintő filmfelvételt adott át, a legkorábbit 1914-ben forgatták a franciaországi csatamezőkön. A nemzeti könyvtárak Európa-szerte nyomtatott anyagokkal és kéziratokkal járultak hozzá a feltöltött tartalomhoz.
 
Moldován István, az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) digitális gyűjteményének vezetője elmondta, hogy jelenleg csaknem 6000 önállóan katalogizált, a Magyar Elektronikus Könyvtárból és az Elektronikus Periodika Archívumból származó dokumentum található az európai multimédia-könyvtárban. Ezek csaknem fele a magyar és világirodalommal, a másik része főleg a társadalomtudományokkal kapcsolatos mű - tette hozzá.
 
Korábban: