Megnyílt a József Attila-vándorkiállítás Budapesten

Irodalom

MTI - A költő születésének 100. évfordulóját köszöntő kiállítás címéül József Attila Eszmélet című költeményét választották a rendezők, mert "ez a vers reprezentálja leginkább a létbe vetettség időbeli kereteinek tudatosításával a 20. századi ember érzésvilágát, egyúttal a József Attilára oly jellemző magatartást is, amellyel a világ rendjét, benne az ember helyét kutatta".

A február 20-ig látogatható virtuális tárlat József Attila költészetét és életútját új technológiák - digitális videólejátszók, digitális hanglejátszók, interaktív multimédiás programok - segítségével mutatja be. Modern tipográfiával, kompozitálásos technikával egységesítették a kiállítás készítői a bemutatandó kéziratok, fotók, könyvek és dokumentumok képeit az archív felvételekkel. Az anyagokat hét plazmatévén és két számítógépen mutatják be. A tárlat látogatóinak lehetőség nyílik vershallgatásra is.

Hiller István a megnyitón egy, az alkalomból Attiláról Attilának címmel írt levelét olvasta fel. "Sok mindent írtál helyettem, helyettünk, mert tudtál olyat, ami száz év múlva is érvényes lesz, örök, emberi" - mondta Hiller István.

"Szeretném, ha tudnád, hogy neved van (...) és, hogy nem tűntél el hirtelen. Úgyhogy Attila hidd el, újabb és újabb nemzedékek szeretnek szilajon" - fogalmazott levelében a kulturális tárca vezetője, hozzátéve: "ezen vagyunk, hogy így legyen."

Oravecz Imre Kossuth-díjas költő beszédében azt mondta: "emlékezzünk (...) a költői-írói sors újkori mártírjára, (...) aki abba halt bele, hogy abszolutizálta azt, amit mindenki megtagadott tőle, a szeretet".

"Kérjünk tőle bocsánatot lélekben, és fogadjuk el őt minden ellentmondással egyetemben annak, aki, ami. Szolgáltassunk neki igazságot (...) azzal, hogy nem nyúzzuk, daráljuk verseit, (...) és úgy beszélünk róluk, hogy közben nem sandítunk se balra, se jobbra" - fogalmazott.

A József Attila-emlékév alkalmából nyílt vándorkiállítás később eljut Szegedre, Debrecenbe, Miskolcra, Székesfehérvárra, Egerbe, Makóra, Székelyudvarhelyre, Aradra, Szabadkára, Zentára, Párizsba, Bécsbe és Berlinbe.