Megújult a Spanyolnátha

Irodalom

A Spanyolnátha művészeti hálóterem még tavaly két lapszámot jelentetett meg abból az alkalomból, hogy kinőve magát, a www.hamismas.hu oldalról önálló lapra, a www.spanyolnatha.hu-ra került; idén szintén két új számmal ünnepli a dizájnváltást. 2006-tól pedig a miskolci Ifjúsági és Szabadidő Házban évi négy lapszámbemuató is lesz.

Az egyik aktuális lapszámban a harminc éve elhunyt Pier Paolo Pasolini olasz költőre, filmrendezőre emlékezik, s közli a Magyar Elektrográfiai Társaság tagjainak Pasolini által ihletett munkáit. A másikban ?Szokás szerint másképp? címmel Zsille Gábor fordításában egy páratlan lengyel kortárs irodalmi antológia debütál, melyet két, Krakkóban végzett, Magyarországon élő képzőművész grafikái illusztrálnak.

Az új számok szerzői:

Balla D. Károly, Bán Olivér, Bohár András, Czető Beaty, Detvay Jenő, Gábos József, HAász Ágnes, Hegedűs Mária, Henn László András, Kováts Borbála, Susanna Lakner, Leitner Barna, Lux Antal, Nagy Stoica Georgeta, Pál Csaba, Papp László, Ovidiu Petca, Repászki Ferenc, Sándor Edit, Sós Evelin, Stark István, Tóth István "Bogyó", Vass Tibor, Wrobel Péter, Zsubori Ervin; Bajtai András, Boldogh Dezső, Csala Bertalan, Dömény Veronika, Fátyol Zoltán, Fecske Csaba, Gyimesi László, Kabai Zoltán, Kinizsi Gábor, Kolumbán Melinda, Krusovszky Dénes, Kürti László, Lárai Eszter, Legéndy Jácint, Magolcsay Nagy Gábor, Máté Anett, Mezei Gábor, Molnár Attila Benedek, Nagy Zsuka, Novák Valentin, Oravecz Péter, Posta Marianna, Puskás Balázs, P. Papp Zoltán, Podmaniczky Szilárd, Szálinger Balázs, Székelyhidi Zsolt, Szénási Miklós, Szenti Ernő, Szentjánosi Csaba, Tomaji Attila, Török-Szofi László, Vörös István; Batári Gábor, Berka Attila, Czapáry Veronika, Cselenyák Imre, Deres Kornélia, Láng Eszter, Nemes Z. Márió, Pollágh Péter, Sopotnik Zoltán; Szabó Palócz Attila; Fekete J. József, Nyilas Atilla, Szárnyas Gábor, Üveges Tamás; Mau Rauser, Tamási Katalin, Tatár Balázs János; Zsille Gábor; Kónya Ábel, Aleksandra Grela; Feliks Netz, Aleksander Nawrocki, Ryszard Krynicki, Janusz Szuber, Bronisław Maj, Marek Danielkiewicz, Marcin Baran, Wojciech Bonowicz, Ewa Elżbieta Nowakowska, Paweł Gołdyn.

Új színvilágháló

Az új arculat kialakítását a lap önálló intézménnyé fejlődése indokolta ? áll a szerkesztők nyilatkozatában. Így a Spanyolnátha egyedülálló művészeti adatbázisát könnyebben böngészhetik majd az olvasók: minden szerző portréját, rövid életrajzát is közlik. A Spanyolnátha korábbi lapszámait is feldolgozták, hogy az olvasók azokat a lapszámokat is könnyebben elérjék, melyek 2004-ben, illetve 2005-ben jelentek meg. A szövegek és a képek a korábbiaktól eltérően már letölthetőek, így minden felhasználó hordozóvá válhat, gépén tárolhatja kedvenc Spanyolnátha-lapjait. Gondolva a gyengébben látókra, megnövelték a betűméretet. A Spanyolnátha logójában található színekből (vörös, kék, sárga) keveredett ki a lap új ?színvilághálója?. Gondolva azokra, akik több órát töltenek el a lap előtt, ezek a színek nem zavarják a szemet. A minden eddiginél attraktívabb és felhasználó-barátabb felület Török-Szofi László hálóteremőr munkája.

Új kiadó: Példa Képfőiskola

A Spanyolnátha életében 2006-ban újabb fordulópont következett: hivatalos kiadója lett a közelmúltban Miskolcon bejegyzett Példa Képfőiskola Kortárs Művészeti Alapítvány. A művészeti hálóterem ezt az eseményt új arculattal és szintén két szám megjelentetésével ünnepli, hiszen ennek a fejlődésnek köszönhetően mondhatják el a szerkesztők, hogy a világ egyetlen internetes, magyar nyelvű, rendszeresen megjelenő kortárs művészeti periodikáját Miskolcon készítik.

Határterületek, tehetségkutatás és tehetséggondozás

A Példa Képfőiskola Kortárs Művészeti Alapítvány ? a szervezet által a közhasználatban is engedélyezett, rövidített nevén: Példa Képfőiskola ? 2006. január 31-én kelt Alapító okiratában megfogalmazottak szerint tartós közérdekű célja a kortárs művészek és művészetek ezen belül is különös tekintettel az irodalomban, a képzőművészetben, ill. e művészetek határterületein (pl. küldeményművészet, médiaművészet, vizuális költészet, tájművészet, happening, performansz) alkotó és a tevékenységüket méltatók (művészeti írók, kritikusok) ? támogatása. Az Alapítvány alapvető céljának tekinti a művészeti tehetségkutatást és a tehetséggondozást, kiemelt figyelmet fordít pályakezdő művészek támogatására.

Célja az internet népszerűsítése az alkotók körében, az alkotók népszerűsítése az interneten. Értékközvetítő tevékenysége által a társadalom lehető legszélesebb körének a művészetek virtuális világában való eligazodását igyekszik megkönnyíteni. Hagyományos és haladó, kísérletező művészeti technikák alkalmazásával készült művek megvalósulását és bemutatását is támogatja. Az interneten és más fórumokon népszerűsít, gyűjt, áthagyományoz, nyilvánosság elé segít már meglévő és ösztönzésére megvalósuló műveket, legyenek azok irodalmi, képző- zene-, film-, fotóművészeti törekvések. Alapfeladatának tekinti a kapcsolódási pontokon keresztül a társművészetekben alkotó művészek munkájának felkarolását is.

Jó példával jár elől a művészek és művészetek támogatását is maguk elé célul tűző szervezetek, cégek és magánszemélyek összefogásában. Etalonként eligazodást kíván nyújtani az értéktámogató, az értékközvetítő szerepet magukra vállaló, pályakezdőket is segítő szervezetek körében és a művészetek felé érdeklődéssel figyelő nagyközönség számára is azzal, hogy elsősorban a magas művészi színvonalon dolgozó, tevékenységükkel már bizonyított neves alkotókat pártfogolja, ill. a magas színvonalra törekvő, pályájuk elején álló alkotók tevékenységét kutatja és karolja fel. Azon túl, hogy közhasznú tevékenységével maga is példaképül kíván szolgálni, támogatottjait az érintett nemzedékek példaképéül kívánja állítani.

Népfőiskolából képfőiskola

A főiskola az Alapítvány céljainak magas színvonalon történő megvalósítási szándékára utal. Cél elsősorban nem a széles tömegek felszínes ismeretekhez való juttatása, hanem egyes szegmensek alaposabb, hatékonyabb információkkal történő ellátása. Az alapítvány által fő irányvonalaknak tekintett alkotói tevékenységek támogatása során haladó értéket közvetít, az információt korszerűen áramoltatja. (Fő irányvonalak azok a művészeti ágak, ill. diszciplínák (pl. kulturális és vizuális antropológia, művészettörténet, művelődéstörténet, kritika, szociológia), amelyeket, ill. amelyek képviselőit az alapítvány támogatni kívánja.

A népfőiskola szóból eredeztethető eredeti, eleddig még senki által, sehol máshol nem használt ? tehát az Alapítvány eredeti védjegyeként is szolgálni tudó és kívánó új ? kifejezés, a képfőiskola utalhat ? a népfőiskolákban térítésmentesen, minden érdeklődő által igénybe vehető szabad művelődés lehetőségére, azaz az Alapítvány közhasznúan végzett tevékenységére, ? a képek, mint az adott művészeti ágak különböző rendszerekbe szerveződő szimbólumaira, ill. az egyes alkotók művészi hitvallásnak kifejező eszközeire (irodalomban például: költői kép, íráskép, szókép, drámai kép, képvers; képzőművészetben például: színkép, diakép, fénykép, körkép, közelkép, mozaikkép, olajkép, táblakép, tájkép, textilkép, képírás; versmondásnál pl. hangkép, hangszínkép; tudományoknál például: jellemkép, jövőkép, térkép, tükörkép, városkép; határterületeken pl.: képregény, képriport, képzettársítás; zenében: kottakép; művészettörténetben: oltárkép, Picasso kép; tipográfiában, tervezésben: címlapkép, betűkép).

Képviselők, elérhetőségek

A Példa Képfőiskola tisztségviselői, a Spanyolnátha szerkesztősége: a Példa Képfőiskola kuratóriumának elnöke, a Spanyolnátha főszerkesztője, Vass Tibor, Kassák- és Szabó Lőrinc-díjas költő. Az Alapítvány kuratóriumának tagjai: Berka Attila író, a Spanyolnátha olvasószerkesztője, és Török-Szofi László költő, a Spanyolnátha netmestere (hálóteremőr). Az Alapítvány titkára és a Spanyolnátha szerkesztőségi tikára: Vass Nóra, a Miskolci Galéria Városi Művészeti Múzeum munkatársa.

Elérhetőségeik: Vass Tibor: foszerk@spanyolnatha.hu
Vass Nóra: szerktitkar@spanyolnatha.hu
Berka Attila: olvasoszerk@spanyolnatha.hu
Török-Szofi László: haloteremor@spanyolnatha.hu.

Európa Kulturális Főhálósa ? 2010

A Spanyolnátha az első lapszámbemutató napján, 2006. március 16-án meghirdette az Európa kulturális főhálósa ? 2010 elnevezésű projektjét is. A lap 2006 és 2010 között évi négy lapszámbemutatót tart a miskolci Ifjúsági és Szabadidő Ház Ifi-Net Kávézójában, és egy három kiállításból álló nemzetközi küldeményművészeti biennálét alapít, melynek első állomását az 56-os magyar forradalom és szabadságharc 50. évfordulóján R_evolution címmel a Magyar Elektrográfiai Társasággal és a Debreceni Egyetemmel közösen rendezik Miskolcon, Debrecenben, Budapesten, Nagybányán és Nagyváradon.