Megvalósulhat a Szepes Mária emlékszoba

Irodalom

Szepes Máriát kicsik és nagyok egyaránt ismerik, hiszen művein nemzedékek nőttek fel, ezoterikus irodalmi munkásságával pedig a 20. század legnagyobb spirituális tanítói közé emelkedett. Legismertebb regényét, a Vörös Oroszlánt egy tihanyi látogatás inspirálta, amelyet követően mintegy 5 éven keresztül íródott a történet. A Vörös Oroszlán első kiadását (1946) követően több mint négy évtizedre tiltólistára került a regény, amellyel kezdetét vette a mű kalandos ?élete? és egyúttal Szepes Máriát elindította a tanítói úton.

Az első kiadást megelőzően költözött az írónő a pasaréti romos villába, amely élete végéig otthona volt és otthonul szolgált a barátok ? például Szabó Magda ? és útkeresők számára, hiszen a ?80-as évekig 8-10 fős csoportokban jártak hozzá az újfajta tudásra szomjazók. A gesztenyefákkal szegélyezett budai utca számos művéhez adott ihletet, ezért is kérte meg az írónő az utolsó tanítványát, hogy tegye lehetővé, hogy e közeg minél tovább fennmaradhasson az általa kialakított formában. A tanítvány eleget tett a kérésnek és az alapítvánnyal karöltve gondoskodik arról, hogy ?Szepes Mária szellemiségével átitatott falak a lehető legtovább maradjanak fent az utókor számára?.

Az alapítvány öt éve folyamatosan rendszerezi az írónő hagyatékát, beleértve a leveleket, fényképeket, hang- és videó anyagokat, azonban szeretnék, ha minél szélesebb közönség számára lenne elérhető az írónő munkásságába, mindennapjaiba való betekintés.

A tavaly ősszel életre hívott, posztumusz adható Lélekpillangó Életműdíj legfontosabb célja pontosan az, hogy a hazai ismert, vagy kevésbé ismert munkásságú személyek életművének, valamint az ő szellemiségük továbbélésére minél nagyobb nyilvánosságot, elismerést és nem utolsósorban anyagi támogatást nyújtson.

A Lélekpillangó névre keresztelt kezdeményezés kapcsán létrehozott web- és Facebook oldalon ? ez utóbbi esetében nem a ?lájkok? számítanak ? január elejétől lehet szavazni az első Lélekpillangó Életműdíj három prominens jelöltjére, köztük Szepes Máriára, Biegelbauer Pálra és Popper Péterre, az oldalon való előzetes regisztráció után.

A szavazás pontos állásába a szavazók csak különleges alkalmakkor, mégpedig teliholdkor és újholdkor kapnak betekintést. A szavazás végeredménye, azaz a győztes személye és egyúttal a győztes munkásságának gondozását segítő örökös vagy alapítvány kiléte májusban a díjátadó gálán derül ki.

A díjátadón a győztes megkapja Gáll Gregor szobrászművész Lélekpillangó Életműdíj kisplasztikáját, valamint azt az anyagi támogatást, amelyek összegyűjtéséből a szavazók is kiveszik részüket. A jelöltekre leadott voks mellett tehát az adomány összege is függ a lelkes szavazóktól.