Méhes György: Kolozsvári milliomosok

Irodalom

A 2004 végén megjelent Gyöngyharmat Palkó a karácsonyi könyvvásár slágere lett, idén már harmadik kiadásban jelenik meg. Méhes következő mesekönyve, a Szikra Ferkó novemberben jelenik meg.

A Kolozsvári milliomosokkal a szerző ezúttal nem mint nagy mesemondó, hanem mint regényíró debütál a magyar közönség előtt. Ugyan a könyv egyszer már kis példányszámban megjelent, terjesztése szinte csak Erdélyre korlátozódott.

A Kolozsvári milliomosok a Méhes György-regények sorozatának első kötete. Az erdélyi polgárság tündöklését és bukását bemutató családregényt sokan a Méhes életmű rejtett kincsének tartják. Főhőse, Keller Frigyes, a szép szál iparoslegény 1877-ben elindul bajor földről, hogy ellesse a külhon tímármestereinek fortélyait. Erdélyben aztán megállapodik, hat fia születik, akik a cserzőkád mellett tanulják ki apjuk mesterségét, hogy Európa-szerte elismert bőrgyáros famíliát alkossanak. A legenda szerint Kelleréknek még a bőrük alatt is pénz lapul, pedig a valóságban szerencséjük éppúgy forgandó, mint Erdély sorsa a századfordulón. Hol nőket szédítenek és gusztálják a kártyát a kaszinóban, hol ipari kémkedésre adják a fejüket, és körömszakadtáig harcolnak a gyárért, a családért, akár egymással is. Miközben a koronás fők ügyleteit a világpolitika tartja napirenden, a Keller família úgy lavíroz a nagyhatalmak között, hogy a haszon mellett a tisztesség is megmaradjon.

A Gyöngyharmat Palkó, a Szikra Ferkó és más meseregények alkotója ezúttal a Trianon előtti és utáni erdélyi társadalmat örökíti meg, regényes formában. A Nagy Mesélő magyarokról, románokról, zsidókról és németekről ír ? nem a nemzeti, hanem az emberi vonásokat tartva szem előtt. Olyan békebeli történet ez ? még ha háborús időkről szól is ?, amelyben a mesék a valóságban folytatódnak.

Méhes György könyve nagyon olvasmányos és kifejezetten aktuális. Ahogy egyik méltatója megjegyezte, ?tanítani kellene a szélhámia gyorstanfolyamait elvégzett önjelölt neokapitalistáknak, a csodaautós bankbetyároknak. Akikről évtizedek múltán legföljebb olyan értelemben lehet majd regényt írni, hogy mi az, ami semmiképp sem tartozik a polgári habitushoz.?

Az Ulpius-ház honlapja ITT.