Mester és tanítvány

Irodalom

A ?Mester és tanítvány? nevű sorozatban egy idősebb és egy fiatalabb író lép fel, jelen esetben Vámos Miklós és Grecsó Krisztián. Helyszín: Pécs, Művészetek Háza (Széchenyi tér 7-8.), Fülep Lajos terem. Időpont: Március 2-a, csütörtök, 18 óra. Belépődíj: 1200 Ft, diák: 800 Ft

Vámos minden hónapban ír egy személyes levelet a honlapját meglátogató rajongóknak, álljon itt egy részlet a februáriból:

?Barátim,

Nem tudom, ti hogyan vagytok vele, nekem a január olyan gyorsan telt el, mintha csak egy hétig tartott volna. Némi aggodalommal állapítom meg, hogy valójában 2006 egy-tizenkettede múlott el, az így ijesztően hangzik. Ami a munkát illeti, valahogyan úgy alakult, hogy félbehagytam a regényt. Nem tudom pontosan, hogy miért. Most nem esik jól ezt írnom. Utóbb bizonyára rá fogok jönni, hogy miért. De sosem tudtam írni, ha nem esett jól. Ez van. Kicsit várni kell.

Írnivalóm akad bőven. Az ÉS-be az új sorozatból elkészítettem hét műdarabot, majd kéthetenként megjelennek. Készítettem a könyvjelzőnek két további beszélgetésből összefoglalást, a Nádas Péterrel és a Spiró Györggyel folytatottakból. Mindig kihívás, hogyan alakítsam át a beszélgetéseket a nyomtatott változathoz.

Beszélgettem producerrel és rendezővel egy bizonyos filmtervről, mely nagy vonalakban Domján Editről szólna. Még nem tudom, elválllalom-e, de mindenesetre elolvastam két könyvet Domján Editről, és összeszedtem kevés személyes emlékemet róla. A Fürst Sándor (most Hollán?) utcában lakott, hozzánk közel. '72-ben lett öngyilkos, negyven évesen. Nem akart középkorú, majd öreg nő lenni. Nagyon megrázott, amit róla olvastam. Abban sem vagyok biztos, hogy ti még tudjátok, ki volt ő.? (A honlap ITT nézhető meg.)

Grecsó Krisztián így ír magáról:

?1976-ban születtem egy apró, Csongád megyei faluban, Szegváron. Életem első tizennégy éve telt el ott, boldog elszigeteltségben. A csongrádi Batsányi János Gimnáziumban érettségiztem. Két felsőoktatási intézményt sikerült megszüntetnem. A békéscsabai Körösi Csoma Sándor főiskola, tanulmányaimat követően teljesen eltűnt a föld színéről. A József Attila Tudományegyetem létezik, csak már nem így hívják. Békéscsabán élek, a Bárka nevű irodalmi folyóirat szerkesztője vagyok. Nős. Áfamentes.? (Honlapja ITT.)

Díjai:

Gérecz Attila-díj (1996, az év legjobb első verseskötete),

Soros alkotói-díj (1998, riport kategória),

Móricz Zsigmond ösztöndíj (1999),

Nemzeti Kulturális Alapprogram alkotói ösztöndíja (2001),

Örkény István ösztöndíj (2002),

Faludy-díj (2002),

Bródy Sándor-díj (2002, az év legjobb első prózakötete),

Nemzeti Kulturális Alapprogram alkotói ösztöndíja (2003),

Déry Tibor-díj (2004)