Mikszáth-novellák jelnyelven

Irodalom

 

(MTI) Pályáznak a jelenleg csak 30 darabban létező CD sokszorosítására, és készülnek egy Móricz-novella átdolgozására is, hogy közelebb vigyék a magyar szépirodalmat a fogyatékkal élőkhöz. Szepessyné Judik Dorottya, a nógrádi szervezet elnöke, aki egyben a Nógrád Megyei Levéltár munkatársa, Taigetosz árnyékában: siketek és nagyothallók képes története címmel írt tanulmányt 2009-ben. Elmondta, hogy az ókori spártai veszélyeztetettség sokáig kísért, hiszen a hallássérültek zömének még a XIX. század közepén is koldulásból kellett megélnie.

A kis csizmák és A bágyi csoda jelnyelvre történő átvitele Judik Dorottya ötlete volt.  "Nagyon sok munka volt vele, mert Mikszáth szövegei a mai kor embere számára eléggé archaikusak, nagyon sok szót már nem ismernek" ? elevenítette fel az indokokat és a részleteket. "Ráadásul a siketek szókincse kevés, mintegy 300 szó, van, amelyet minden nap használnak. Ebből kellett gazdálkodnunk, hogy elmagyarázzuk nekik a novellákat" ? tette hozzá.

 
A kis csizmák egy árva gyerek hányatott sorsáról szól, és nagyon sok siket ráérez a történetre, mert kiskoruktól kezdve bentlakásos iskolába járnak. A bágyi csoda szerelmes, huncut novella, ez is közel áll az ő világukhoz, nagyon szeretik a tréfás történeteket. Igaz, sok mindent meg kellett magyarázni a novellában, hogy miért fordul meg a bágyi patak, amikor a szép molnárné megcsalja a férjét. Gyakorlatilag mindkét novellát egyszerűsíteni kellett.
 
Az alkotásokat Nyergesné Fülöp Anita jelnyelvi oktató segítségével vették fel videóra fél évig tartó munka után. Anita is siket, de hallók között nőtt fel, tehát tisztában van a hallók világával ? jegyezte meg az elnök. Anita el tudta magyarázni, hogy mi az, ami nehezen érthető a novellákban. A filmet Lőrincz Melinda, a levéltár munkatársa forgatta.
   
A két kisfilm látható a Nógrád Megyei Levéltár honlapján, az egyelőre mindössze 30 darab CD pedig a SINOSZ megyei szervezeténél van. A szervezet a Nemzeti Kulturális Alapprogramhoz pályázik, hogy több példányban is megjelentethessék. Tervezik a folytatást is, Móricz Zsigmond a Hét krajcár című novellájával.