Mint a mesében

Irodalom

A kézműves foglalkozások és a különböző képességfejlesztő játékok körül összegyűlt csoportok egymásba érnek, párhuzamosan közel tíz asztalnál lehet különféle játékos műhelyekhez csatlakozni. Az ovis korosztály képviselteti magát a legnagyobb számban, a szervezők érkezésemkor éppen egy négyéves, narancssárga ruhás, szemüveges kislányt keresnek, akit elveszített apukája - neki ezúton is gratulálunk.

Lent sorakoznak a gyerekkönyv-kiadók standjai és a Nyitott Könyvműhely Képregényszigete, a galérián pedig a Magyar Illusztrátorok Társaságának kiállítása várja a látogatókat, többek között a friss IBBY-díjas Rofusz Kinga képeivel. Ugyanis hagyományosan ezen a fesztiválon osztják ki az év gyermekkönyvének ítélt IBBY-díjat, melyet idén Bagossy László érdemelt ki a Pozsonyi Pagony gondozásában megjelent A sötétben látó tündér című mesekönyvével, Rofusz Kinga pedig Schein Gábor: Irijám és Jonibe című kötetének illusztrálásáért kapta meg a díjat, melyet a Csodaceruza Kiadó jelentetett meg. Tóth Krisztina fordítóként részesült ebben az elismerésben, Csukás István pedig életműdíjat kapott.
 
Az IBBY-díjas mesekönyvek kiadói lelkesen mesélnek a díjazott kötetekről. Kovács Eszter - a Pagony Kiadótól - arról az új kiadói törekvésükről beszél, hogy a legnívósabb gyermekszínházi szövegeket sorra szeretnék megjelentetni, ennek az első állomása Bagossy László (az Örkényben már négy éve nagy sikerrel futó) darabjának Takács Mari által illusztrált kiadása, melyhez a fülszöveget - stílusosan - Pogány Judit írta. A sötétben látó tündérből az első kiadás már el is fogyott, és a folytatás is roppant biztató: a Könyvhétre jön ki Tasnádi István - Jeli Viktória Rozi az égen című munkája, (melyet addig is a Budapest Bábszínházban lehet megnézni), karácsonyra pedig Zalán Tibor Rettentő görög vitéze várható (mely a Stúdió K egyik legjobb gyermekdarabja).

 

Sándor Csilla, a Csodaceruza Kiadó vezetője azt meséli, hogy amikor Schein Gábor varázslatos szépségű, de kifejezetten nehéz szövegéhez keresett illusztrátort, rögtön beugrott neki, hogy Rofusz Kinga lehetne a megfelelő, mert erős hasonlóságot érzett kettejük világában. "Érdekes volt szembesülni azzal, hogy két ember, aki nem is ismeri egymást, mennyire hasonlóan gondolkodhat" - vall a szerencsés csillagzat alatt született könyvről, melynek illusztrációit a kiadó weboldalán is meg lehet nézni egy videón, mely Rofusz Kinga - azaz, most már az év grafikusa - kiállításán készült. További jó hír az is, hogy megszakad végre a Csodaceruza gyermekirodalmi folyóirat többhónapos, kényszerű pihenője, a hiánypótló magazin következő száma akár már a jövő héten nyomdába kerülhet.

 
A pódiumon (melyet babzsákokra telepedett családok ülnek körül), egymást követik a könyvbemutatók és beszélgetések, sőt, még egy cirkuszi bemutató is akad a Naphegy Kiadó jóvoltából, Módra Ildikó: Trapp című könyvéhez kötődően, mely egy utcára került cirkuszi lovacska kalandjait meséli el. Ráhangolódásként egy mini-Chaplinnek öltözött kisfiú egyensúlyozza sétapálcáját a feje búbján, majd egy profi bohóc veszi át a helyét, aki egy vállalkozó kedvű és strapabírónak tűnő apukát bevonva látványos erőgyakorlatokkal szórakoztatja a piciket.

 

konyvfesztival10_gyerekkonyvek_lackfijanos_bytsd-3.jpg
 Lackfi János
 
Lackfi János
duplázik, először a Móra Kiadó által megjelentetett, Részeg elefánt című, ragyogóan szellemes verseskötetét mutatja be a gyerekeknek - Harcsa Veronika közreműködésével, akit Gyémánt Bálint kísér gitáron -, majd a Csodaceruza Kiadó Aranysityak című válogatott verseskötetét, aminek ő a szerkesztője. Lackfi azt próbálja meg felfedeztetni a gyerekekkel, hogy a szavaknak "van valami belső táncikájuk", amire rá lehet érezni. "Öt gyermekem van, kettőt ide is leszállítottam. Ők költőgyerekek, de azért normálisak" - teszi hozzá megnyugtatásul. Az Aranysityak válogatásban negyven költő műve szerepel, a szerzők egy része a Csodaceruza című folyóiratban mutatkozott be, Lackfi ajánlásával, aki nem is szerkesztőként, hanem "a versek kicsalogatójaként, kisimogatójaként" aposztrofálja magát. A felolvasáshoz játék is társul, a kötet illusztrátora, Molnár Jacqueline által készített rajzos tabló alapján kell a gyerekeknek leleplezniük a közönség közé vegyülő szerzőket.

Akinek ez a pár napnyi változatos programdömping nem jelent elég nagy dózist gyermekirodalomból, az már is készülhet a Müpában a jövő hét végén induló, VI. Gyermekirodalmi Fesztiválra, melyet Sándor Csilla és Both Gabi szervez. Több mint száz programot ajánlanak az érdeklődőknek: könyvbemutatókat, filmvetítéseket, kreatív műhelyeket, szakmai konferenciát. Eredményt hirdetnek majd aktuális pályázatukkal kapcsolatban is, melyre a társadalmi kirekesztettség és szegénység elleni küzdelem témakörében érkeztek a pályaművek: közülük több mint félszáz illusztrátor munkáját lehet megnézni a Művészetek Palotájában.Miközben ezekből a rendezvényekből is nyilvánvaló, hogy pár éve látványos robbanás zajlik a hazai gyerekkönyvpiacon, egyáltalán nincs garancia arra, hogy ezt a változást az oktatási intézmények is megérzik.

 

Bjelik Anita a Magyar Gyerekkönyvkiadók Egyesülése képviseletében elmondja, hogy 2008-ban, a Bolognai Könyvvásáron fogalmazódott meg hét gyermekkönyvkiadóban az a gondolat, hogy közös érdekképviseletre van szükség. A jelenleg immár tíz tagot - Cerkabella, Ceruza Kiadó, Csimota Könyvkiadó, General Press Kiadó, Holnap Kiadó, Kráter Műhely Egyesület, Naphegy Kiadó, Pagony Kiadó, Presskontakt Kiadó, Vivandra - számláló szervezet legfontosabb céljai a nívós gyerekkönyvek védelme, a belföldi és külföldi könyvvásárokon való részvétel, a könyvszakma érintettjeivel való aktív kapcsolattartás. "Szeretnénk elérni, hogy a pedagógusok és könyvtárosok ne csupán a kötelező olvasmányokon keresztül tekintsenek a gyermekirodalomra, hanem ismerjék meg, és a gyerekeknek is jó szívvel ajánlják a kortárs hazai és külföldi munkákat."