Mintegy 15 ezer új könyv évente Csehországban

Irodalom

(MTI) - Mintegy 15 ezer könyv jelenik meg az utóbbi időben évente Csehországban. Ez több mint háromszorosa az 1989-es rendszerváltás előtti átlagos évi könyvtermésnek - derül ki abból a kimutatásból, amelyet a "bársonyos forradalom" 17. évfordulójának előestéjén hozott nyilvánosságra a Cseh Könyvterjesztők és Könyvkiadók Egyesülete.
"A könyvkiadók és a címek száma folyamatosan emelkedik, míg az átlagos példányszámok ugyanakkor csökkennek" - mondta csütörtökön Brünnben az országos könyvkiállítás megnyitása alkalmából megtartott sajtóértekezleten újságíróknak Jaroslav Císar, az egyesület vezetésének képviselője.
"Érdekesnek tartjuk, hogy Csehországban jelenleg váratlanul alacsony az érdeklődés az elektronikus könyvtárak, illetve az internetes könyvesboltok iránt. Kiderült, hogy a csehek továbbra is a klasszikus könyvesboltokat részesítik előnyben" - fejtette ki Císar.
A csehországi piacon megjelent könyvek egyharmada fordítás, elsősorban angol, német és francia nyelvből.
"A fordítások terén Magyarországgal és a balti államokkal együtt Csehország a világ élvonalába tartozik. Nagy-Britanniában például a piacon található könyveknek csupán három százalékát teszik ki a fordítások" - magyarázta Císar.
Az egyesület kimutatása szerint Csehországban jelenleg ugyan mintegy 3500 könyvkiadó van bejegyezve, de többségük csak egy-két könyvet ad ki évente.
"Rendszeresen csak mintegy 400 könyvkiadó működik. Statisztikáink szerint több mint 20 könyvet évente csak mintegy 130 könyvkiadó jelentet meg" - pontosított Císar.
Az átlagos példányszám a prózai műveknél 1500 darab, míg a versesköteteknél 800 példány. A tényirodalom terén, amely közé egyebek között a szótárakat is sorolják, az átlagos példányszám 5000 körül mozog. Sikerkönyvnek az a mű minősül, amely több mint 20 ezer példányszámban fogy el. Ilyenekből azonban évente csak alig 20-25 van.
Kedvező fejlemény, hogy az utóbbi években újra egyre nagyobb az érdeklődés a gyermekirodalom iránt. Egyaránt növekszik a kiadott könyvek száma, valamint a példányszám is. Mindkettő öt év alatt megduplázódott.
"Minden jel arra vall, hogy a gyerekek fokozatosan kezdenek visszatérni a könyvekhez. Úgy véljük, hogy az iskolák és a könyvtárak olvasást támogató és népszerűsítő kampánya kezdi meghozni gyümölcsét" - jelentette ki Císar.