Mosonmagyaróvárra került Gyurkovics Tibor hagyatéka

Irodalom


gyurkovicstibor.jpg
 Gyurkovics Tibor

(MTI) - A hagyatékot a 2008 novemberében elhunyt irodalmár akarata szerint vitték abba a városba, amely orvos nagybátyja képzőművészeti kollekcióját, a neves Gyurkovich-gyűjteményt őrzi.

   
A város és az örökösök között megkötött szerződés értelmében Mosonmagyaróvár 131 képzőművészeti alkotást, köztük Amerigo Tot, Melocco Miklós, Barcsai Jenő, Borsos Miklós, Madarassy István munkáit megvásárolja - mondta Szentkuti Károly, a Cselley-házat is felügyelő Hansági Múzeum igazgatója.
   
Az író tiszteletére, születésének 80. évfordulóján Mosonmagyaróvár 2011 decemberében emlékszobát nyit; ezt abban a műemléképületben alakítják ki, amely több évtizede ad otthont az orvos Gyurkovich Tibor képzőművészeti gyűjteményének. Ez a kollekció egyebek között Székely Bertalan, Munkácsy Mihály, Szinyei Merse Pál, Csók István és Rippl-Rónai József munkáit tartalmazza. A múzeumigazgató kiemelte: a nagybácsi és az unokaöcs szellemi hagyatéka a képzőművészet és az irodalom egymást erősítő hatásáról kínál majd szellemi élményt a Cselley-ház látogatóinak.
   
Gyurkovics Tibor és Mosonmagyaróvár kapcsolatáról szólva Szentkuti Károly felidézte: a nagybácsi gyűjteményét ismertető katalógushoz a Kossuth-díjas lírikus írta az előszót. Ennek kapcsán gyakorta megfordult a Lajta-parti városban, és a beszélgetések során felvetődött: szeretné, ha az általa összegyűjtött képzőművészeti anyag nagybátyja gyűjteménye mellé kerülne.
   
A remények szerint a kiállítás és az irodalmi emlékszoba kisugárzásában pezsgő szellemi élet bontakozik ki Mosonmagyaróvárott. Ezt a célt szolgája a Cselley-házban tervezett Gyurkovics-szalon, ahol kamarakoncerteket, pódiumműsorokat, irodalmi összeállításokat és egyéb kulturális programokat tartanak majd a tervek szerint.